Emekliye Zam Oranları Netleşiyor! Emekli Zammı 2022 Ne Kadar Oldu? Emekli Zammı Kaç Lira?

Milyonlarca emekli ve memur yeni yılda alacakları zamlara odaklanmış durumda. Yeni yıla az bir süre kala işte en net zam rakamları…

Emekliye Zam Oranları Netleşiyor! Emekli Zammı 2022 Ne Kadar Oldu? Emekli Zammı Kaç Lira?

Türkiye’deki çok sayıda vatandaşın yakından takip ettiği asgari ücret toplantılarının yanında emekli ve memurlara gelecek zamlarda merak edilmeye başladı. 2022 yılına az bir süre kala vatandaşların da yeni yıldan itibaren ne kadar oranda zam alacaklarını araştırmaya başlaması zam tahminlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

5 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından zam oranının bu rakamlara göre yüzde 6,72 seviyelerinde olabileceği sonucunun ortaya çıkmasına neden oldu. Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarının da belli olmasının ardından kesin rakamlar açıklanacak.

Emekli Zammı Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 5 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 10,48 olarak hesaplama yapılıyor. Söz konusu rakamların 6 aylık sürede hangi oranda gerçekleştiğine göre emekliye zam oranları da aynı oranda yapılacak. Ortalama 13 milyon emeklinin etkileneceği bu zam tahminlerine göre, Haziran ve Kasım ayına ilişkin verilere bakılarak, endeks değişiminin yüzde 10,48 oranında olduğu görülüyor.

Önümüzdeki Ocak ayında belli olacak Aralık 2021 enflasyon verileri ve diğer rakamlar tüm ücretlerde yapılacak zamlara ilişkin kesin sonucu verecek. Öte yandan emekli maaşlarına ilişkin düzenleme yapıldığına dair hükümetten açıklama gelmesinin ardından düzenlemenin neler getireceği konusu da merak ediliyor.

2022 Emekli Ocak zammı Maaş Tablosu

Emekliye Ocak ayında yapılacak zamlarla beraber maaşlarda artış görülecek. Şuan için en düşük emekli maaşı alan Bağ Kur tarım emeklisi için 1.867 TL olan emekli maaşı, söz konusu yüzde 10,48’lik zammın yapılması halinde 2.063 TL’ye yükselecek. TÜİK’in açıklanan verileri ışığında şuan için SSK ve Bağ Kur emeklilerinin maaşlarında 785 TL’ye kadar bir artış yaşanacağı düşünülüyor.

Emekli Maaşlarına Yeni Düzenleme Yolda

Emekli maaşlarına ilişkin iyileştirme ve düzenleme çalışmaları da bütün hızıyla devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, emekli maaşlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapacakları duyurulmuştu. Mesafe kat ettikçe konuya ilişkin çalışmanın detaylarının da kamuoyuyla paylaşılacağı duyurulmuştu.