Emekliye Seyyanen Zam Yolda! 2022 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak? Emeklinin Gözü Kulağı Bu Haberde!

Milyonlarca emekli yeni yılda ne kadar maaş alacağını merak etmeye başladı. Bakan Bilgin'in açıklaması sonrasında oranlar merak ediliyor. İşte detaylar…

Emekliye Seyyanen Zam Yolda! 2022 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak? Emeklinin Gözü Kulağı Bu Haberde!

Emekli maaşlarına uygulanacak zamlara yönelik rakamlar netleşmeye başladı. 2022 asgari ücretin de açıklanmasının ardından müjdeli haberler bekleyen milyonlarca emekli ve memur, alacakları zamlı maaş oranlarını merak ediyorlar. SSK, Bağ Kur emekli maaşları 2022’de ne kadar olacak sorusu ise henüz netlik kazanmadı.

Emekli ve memur maaşlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının da gündeminde birçok yeni düzenleme masaya yatırılacak. Özellikle seyyanen zam beklentisi yoğun olarak konuşulmaya başladı. Aralık ayı enflasyon rakamlarının da açıklanmasının ardından yapılacak zamlar belli olacak.

Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

TÜİK tarafından açıklanan 5 aylık enflasyon rakamlarına göre emeklinin yeni yılda alacağı zam oranları tahmini olarak belirlendi. Yüzde 10,48 olarak açıklanan söz konusu döneme ilişkin veriler, 13 milyon emekli ve milyonlarca memurun alacağı zammın ne kadar olacağı konusunda güçlü ipuçları veriyor. 3 Ocak’ta açıklanacak 2021 Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında rakamlar netleşecek.

2022 yılında birçok ücrette iyileştirme yoluna giden hükümet, emekli maaşları için yeni düzenlemeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yapılan son tahminlere göre en düşük SSK emeklisinin maaşının 3 bin 030 liraya çıkarılması düşünülüyor. En düşük Bağ Kur emeklisinin maaşının ise aynı hesaplamalara göre 2 bin 724 lira olması beklentisi artmış durumda. Kabine’den gelecek haberler ise emekli maaşlarında yapılacak yeni düzenlemelerin de ortaya çıkmasını sağlayacak.

Memur Maaşlarında Zam Beklentisi Yükseldi

Emeklilerin yanı sıra 4 milyona yakın memurun yeni yılda alacakları maaş oranları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Toplu sözleşme ile belirlenen enflasyon farkının eklenmesi, Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve refah payı gibi uygulamalar ile memur maaşlarında yüzde 16 oranında bir zam gelebileceği ifade ediliyor.

Memurlar için belirlenen zam oranları aynı şekilde memur emeklileri için de geçerli olacak. Bu sayede en düşük memur emeklisinin maaşında da artış beklentisi oluşmuş durumda. Asgari ücretin yüzde 50 oranında artırılmasının ardından emekli ve memur maaşlarının da ciddi oranda yükseltilmesi talebi ise gündemde tartışılmaya devam ediyor. Kesin rakamlar ise Aralık enflasyonu ile belli olacak.