Emeklileri sevindirecek olan yasa tasarısı Meclis'e girdi: Yüzde 25 + 617 TL tutarında ödeme yapılacak!

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren 2022 emekli maaşı zamları, geçtiğimiz hafta TÜİK’in enflasyon oranlarını açıklaması ile birlikte belli olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan hiçbir emekli vatandaşın enflasyon altında ezilmeyeceğine işaret ederek, yeni zam oranlarını güncellemişti. Emeklileri sevindiren bir yasa tasarısı daha geldi! İşte yeni yasanın ayrıntıları…

Emeklileri sevindirecek olan yasa tasarısı Meclis'e girdi: Yüzde 25 + 617 TL tutarında ödeme yapılacak!

2021 yılına ait olan enflasyon verileri 3 Ocak 2022 tarihinde TÜİK tarafından açıklanmıştı. Açıklama sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde bir kabine toplantısı düzenlenmiş ve emekli maaşları başta olmak üzere birçok alanda güncellemeler yapılacağının haberi verilmişti. Yaklaşık olarak 1 hafta önce verilen bu haber, bugün itibari ile Meclis’e yasa tasarısı olarak yansıtıldı. Düzenlenmiş olan yasa tasarısından on binlerce emekli vatandaş faydalanmış olacak.

Emekli Maaşlarının Asgari Tutarı Yükseltilmişti!

2022 yılına girilmesi ile birlikte birçok alanda yeni kararlar alınmaya başladı. Alınan yeni kararlardan biri de milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren, emekli maaşları ile ilgiliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ile birlikte, geçtiğimiz dönemlerde bin 500 TL tutarında olan asgari emekli maaşı ücreti, 2022 yılı itibari ile 2 bin 500 TL seviyesine çekildi.

Temmuz Ayında Yüzde 25+ 617 TL Zam Yapılacak!

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Ertüzün, yasa tasarısı ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısının, özellikle bin 500 TL tutarının altında emekli maaşı alan vatandaşları yakından ilgilendirdiğini belirten Genel Müdür Ertüzün, emekli maaşı bin 500 TL’nin altında kalan kişilerin, yeni dönem ile birlikte maaşlarının 2 bin 500 TL’ye tamamlanmasının sağlanacağını açıkladı. Böylelikle bin 500 TL ve altı emekli maaşı alan kişiler için yüzde 25+ 617 TL zam uygulanmış olacak.

Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Yeni dönem itibari ile zamlanmış olan emekli maaşlarının, hangi tarihlerde yatacağı merak konusu oldu. Genel Müdür İsmail Ertüzün konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Memur emeklileri 15 Ocak’ta, SSK emeklileri 17 Ocak-26 Ocak aralığında, Bağkur emeklileri ise 25 Ocak-28 Ocak aralığında zamlı maaşlarına kavuşacak.”