Emeklilere bir müjde daha mı? 2.500 TL ikramiye için ilk açıklama geldi bile

Emeklilerin bayram ikramiyesinin 2.500 TL olarak ödenmesi için açıklama geldi. En düşük emekli maaşına göre ikramiye ödenmesine ilişkin çağrı TÜED tarafından dile getirilirken hükümetin ödemeler için nasıl bir karar vereceği merak konusu. Eğer talep onaylanırsa ikramiyeler 2.500 TL olarak ödenecek.

Emeklilere bir müjde daha mı? 2.500 TL ikramiye için ilk açıklama geldi bile

Emeklilere ödenen ikramiyeler için Ramazan Bayramı'nda bir düzenleme yapılmamıştı. Bayram öncesi süreçte özellikle gıda zamlarının konuşulduğu bir dönemde ikramiyelerin artırılması istenmiş ancak Çalışma Bakanlığı emekliler için farklı düzenleme planlaması olduğunu ifade etmişti.

Kurban Bayramı öncesinde emekli ikramiyeleri yeniden gündemde. İlk uygulamaya girdiği sene 1000 TL olarak ödenen ve bir süre bu şekilde yapılan ödemelerin ardından sdece geçen sene zam yapılan ikramiyeler halen 1100 TL seviyesinde yer alıyor.

1100 TL'DEN 2500 TL'YE ÇIKARILACAK MI?

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün emekli ikramiyeleri hakkında konuştu. İlk olarak 4 yıl önce 2018'de 1000 TL olan ödenmeye başlanan ikramiyeleri hatırlatan Kazım Ergün ikramiyelerin 2021'de 1100 TL olduğunu söyledi. Ergün konuşmasında sadece bu yılın ilk beş ayında enflasyon oranlarının yüzde 35'i, son bir yılda ise yüzde 73'ü aştığını söyledi.

2018 yılı ile 2022 yılı arasında kurban bir kıyaslamada da bulunarak "İkramiyesiyle 2018 yılında küçükbaş kurbanlık alabilen emeklilerimiz, bugün eşiyle birlikte şehirler arası otobüs bileti bile almakta zorlanmaktadır." dedi. Ergün küçük bir hesapta yaparak enflasyon oranlarına göre bir artış yapılsaydı ikramiyeler bugün 2 bin 903 TL olurdu dedi.

Ergün konuşmasının bu bölümünün sonunda ise taleplerini dile getirdi. Emekli ikramiyeleri için en düşük maaş seviyesini işaret eden TÜED Başkanı "TÜED olarak milyonlarca emeklinin sesi ve temsilcisi olarak taleplerimizi net bir şekilde dile getiriyoruz. Bugün 1,5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 liranın altında. En düşük emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli." dedi. Egün konuşmasında ayrıca bu düzenlemenin bir defaya mahsus olmasını istemediklerini, ikramiyelerin her zaman en düşük emekli aylığına denk olarak ödenmesini sitedi.

TÜED Başkanı sözlerini ise bayram ikramiyelerindeki artışın milyonlarca emekliyi ve ailesini mutlu edeceğini vurgulayarak tamamladı.