Emekli ve Memura Temmuz Zammı ile 65 Yaş Aylığı Alanlar da Bayram Edecek! Rakam Netleşiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekliye bayram ikramiyesi 2022 için çalışmalara başladı. Temmuz zammı ile emekli ve memurların yanı sıra 65 yaş aylığı alanlar da çifte bayram yaşayacak. Maaş zamları için rakamlar netleşmeye başladı.

Emekli ve Memura Temmuz Zammı ile 65 Yaş Aylığı Alanlar da Bayram Edecek! Rakam Netleşiyor

Temmuzda yapılacak emekli ve memur zamları ile 65 yaş aylığı alanlar da çifte bayram yaşayacak. Bayram ikramiyeleri için hazırlıklar başladı ve 3 aylık rakamlar da neredeyse netleşmeye başladı. Üç aylık enflasyon farkı %22,81 olarak belirlendi.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişilerin eşleri ve kendileri de dikkate alınarak kişi başına düşen aylık gelir 1.418 TL'den az olan ve 65 yaş üstünde olan kişilere yaşlılık aylığı bağlanıyor. 65 yaş aylığı alan kişiler ile emeklilere yapılacak zam için rakamlar netleşmeye başladı. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri ve memurların yanı sıra 65 yaş aylığı alanlara da enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Emekli ve Memura Temmuz Zammı ile 65 Yaş Aylığı Alanlar da Bayram Edecek! Rakam Netleşiyor

Tahminler, 6 aylık enflasyon oranının %30'un üstüne çıkacağı yönünde. 3 aylık dönemde TÜFE %6 olursa 6 aylık enflasyon ve temmuz maaş zammı da %30,3 olacak. 1.084 TL 65 yaş aylığı alan kişilerin aylığı 1.412 TL olacak.

YIL SONUNA KADAR 9.1 MİLYAR TL YAŞLILIK AYLIĞI ÖDENECEK
2022 yılının sonuna kadar yaşlılık aylığı alan kişilere 9.1 milyar TL maaş ödemesi yapılacak. Son 6 yıl içerisinde ödenen rakam ise 25 milyar 702 milyon lira. Yaşlılık aylığı da memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Enflasyon oranına göre her sene ocak ve temmuz aylarından güncellenen memur maaşı katsayıları, 65 yaş aylığı alan vatandaşların maaşını da artırıyor.

SADECE AYLIK ALACAK KİŞİ VE EŞİ DEĞERLENDİRİLİYOR
65 yaş aylığı bağlanırken daha önceki sistemde oğlu ve çocukları ile yaşayan kişinin gelirine bakılırken hanenin toplam geliri dikkate alınıyordu. Aylık alacak kişinin çocuklarından biri işe girince ya da evlenince hane geliri arttığı için maaş kesilebiliyordu. Yeni düzenleme neticesinde bu kriterler ortadan kaldırıldı. Artık sadece aylık bağlanacak kişinin kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor.

SONRAKİ HABER