Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Olacak? 2022 Emekli Maaşları Belli Oldu Mu?

Hayat pahalılığının ve enflasyonun artmasının ardından emekliler başta olmak üzere tüm çalışanlar yeni ücretleri merak ediyor. İşte 2022 emekli ve memur maaş zamları…

Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Olacak? 2022 Emekli Maaşları Belli Oldu Mu?

Emeklilerinin ve memurların gözü kulağı aralık ayına ait enflasyon verilerinin de açıklanmasıyla belli olacak enflasyon farkında. Enflasyon farkının da eklenerek memur zammının 2022 yılında yüzde 17,7 seviyelerinde olması bekleniyor.

3 Ocak 2022’de açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarının da eklenmesinin ardından 6 aylık döneme ilişkin hesaplamalar yapılacak. TÜİK’in 5 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 10,48 oranında bir zammın netleştiği söylenebilir. Bu rakamlara göre aralık enflasyonu 0 çıksa bile en az yüzde 10,48 oranında ödeme yapılacak.

SGK Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

SGK ilgili sigorta kollarından emekli olan Bağ Kur ve SSK emeklileri için zam oranları da yavaş yavaş netleşmeye başladı. 6 aylık enflasyon rakamları baz alınarak yapılacak hesaplamalar kapsamında vatandaşların alacakları zam oranları da netleşmiş olacak. Enflasyonun altında kalamaması beklenen bu zam oranlarında, Temmuz ve Kasım aylarını kapsayan enflasyon verileri dikkate alındığında ise yüzde 10’un üzerinde bir zam kesin gibi görünüyor.

Öte yandan en düşük emekli maaşının asgari ücret üzerinden taban fiyatının belirlenmesinin gündeme gelmesi yeni tartışmaların gündeme gelmesine neden oldu. Memur ve memur emeklileri için de yine aynı dönemlere ilişkin TÜİK rakamları dikkate alınıyor.

Memura Ne Kadar Zam Gelecek?

Memur ve memur emekli maaşlarında toplu sözleşme ile gelen haklar geçmiş yıllara nazaran ücretlerin iyileştirilmesini sağladı. Ocak – temmuz ve temmuz – aralık dönemlerinde zamlı maaş alan memurlar için, toplu sözleşme dışında 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşması halinde bu farklar da ayrıca ödeniyor.

Ağustos ayında yapılan görüşmeler sonrasında belli olan toplu sözleşme detaylarına göre, 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5 zamlı olarak memur ve memur emeklileri maaşlarını zamlı alacaklar. Ancak Aralık verilerine göre 2021’in son 6 ayı enflasyonun yüzde 3 üzerinde olması maaşlara yansıtılacak. Enflasyon farkı ve zam oranları önümüzdeki ay hesaplara yansıyacak.