Emekli ve Memur Maaşlarına Zam Oranları Netleşti! 2022 Emekli Ocak Zammı Ne Kadar Olacak?

Hükümetten memur ve emekliler için 2022 Ocak zammına ilişkin müjde verildi. En az yüzde 30 zam geliyor…

Emekli ve Memur Maaşlarına Zam Oranları Netleşti! 2022 Emekli Ocak Zammı Ne Kadar Olacak?

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, milyonlarca memur ve emeklinin yakından ilgilendiği Ocak zamlarına ilişkin rakamları paylaştı. Tüm memur ve emeklilerin maaşlarına yüzde 30 – 35 seviyesinde zam yapılması kararı alındığını ifade eden Kurtulmuş, zamların sadece doktorlara değil aynı zamdan sağlık çalışanlarına da eklendiğinin altı çizildi.

Kasım ayına ilişkin TÜİK tarafından enflasyon verilerinin de açıklanmasının ardından yapılan zam tahminleri de netlik kazandı. Hükümetten gelen açıklamayla beraber, 5 aylık enflasyon rakamları dikkate alındığında yüzde 30’un üzerin bir zam görünüyor. Ayrıca enflasyon farkı da maaşlara eklenecek.

2022 Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kasım ayı enflasyon rakamlarının da açıklanmasının ardından emeklilere gelecek zam oranları da netlik kazanmış durumda. Temmuz – Aralık dönemi için 6 aylık enflasyon verileri dikkate alınarak yapılan hesaplamalar için sadece Aralık ayına ait rakamların açıklanması bekleniyor. Şuana kadarki dönemde ise 5 aylık verilere göre yüzde 10,48 oranında 5 aylık enflasyon gerçekleştiği ifade ediliyor.

Yapılan hesaplamalara göre, son rakamlar ışığında SSK ve Bağ Kur kapsamında sayılan emekliler için 785 liralık bir artış beklentisi var. Aralık ayına ilişkin verilerin açıklanmasının ardından ne kadar zam yapılacağı netleşmiş olacak. Ancak en az yüzde 10’un üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Söz konusu zammın yapılması halinde en düşük Bağ Kur tarım emeklisi için 1.867 lira olan aylık, 2 bin 63 liraya yükselecek.

Hükümetten Emekli ve Memura Zam Açıklaması

2022 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, tüm memur ve emeklilerin maaşlarında yüzde 30 – 35 seviyelerinde zam yapılması kararı aldıklarını açıkladı.

Memurlar ve emeklilere yönelik zammın dışında asgari ücret hakkında da yol haritasını açıklayan Kurtulmuş, görüşmeleri devam eden asgari ücret toplantıları sonucunda hakkaniyetli bir oranın belirleneceğine inandığını ifade etti. Asgari ücretin ise Aralık ayının ortalarında belli olması bekleniyor.

Öte yandan 5 aylık enflasyon verileri dikkate alındığında ise gerek bir sonraki dönem için memur ve emeklilerin alacakları enflasyon farkı gerek maaş oranlarında ciddi bir artış yaşanması beklentisi doğdu.