Emekli Olmak İçin Prim Gün Sayısı Kaç Olmalı? SGK ve Bağ-Kur İçin Emeklilik Hesaplama

Emekli olma süresi cinsiyete, sigorta türüne, çalışma gün sayısına ve yaşa göre değişiyor. SGK ve Bağ-Kur'lu ne zaman emekli olur? İşte emeklilik hesaplama.

Emekli Olmak İçin Prim Gün Sayısı Kaç Olmalı? SGK ve Bağ-Kur İçin Emeklilik Hesaplama

Günümüzde emekli olma süreleri çalışanın cinsiyetine, sigorta türüne, çalışılan güne ve yaşa göre farklılık gösteriyor. Emekli olmak için prim günü ile yaş şartının yerine getirilmesi gerekiyor. Kimin hangi yıl emekli olacağı bazı şartlara göre değişiyor. Emeklilik yaşı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) resmi sitesindeki robot üzerinden hesaplanabilir.

EMEKLİLİK HESAPLAMA ROBOTU NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilik hesaplama robotu ne zaman emekli olacağını araştıran kişiler için sigorta başlangıç tarihi ve yaşın girilmesi sonrasında emeklilik tarihinin ne zaman dolacağını gösteren bir sistem. Farklı site üzerinden de kullanılabilen bu robot ile doğru sonuçlar alınabilir.

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAĞIM?

Emeklilik tarihinin yanı sıra emekli olduktan sonra ne kadar emekli maaşı alınacağı da merak ediliyor. Emekli olana kadarki çalışma süresi, kurumların ödediği primlere göre emekli maaşı hesaplaması yapılabilir. Emekli maaşları yapılan zamlara göre de değişiklik gösteriyor. Zam yapılacak dönemlerde maaş alınacağı zaman bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA

Emekli Olmak İçin Prim Gün Sayısı Kaç Olmalı? SGK ve Bağ-Kur İçin Emeklilik Hesaplama

SGK üzerinden emeklilik yaşı hesaplamak için sisteme aşağıda yer alan bilgilerin girilmesi gerekiyor.

*Cinsiyetiniz

*Maluliyetiniz var mı?

*Doğum Tarihiniz

*Erken Yaşlanma Var mı?

*Hizmete başlama tarihiniz

*SGK prim ödeme gün sayınız

*Diğer sandıklara ait gün sayınız

*Askerlik/sanatçı gün sayınız

*Yurtdışı gün sayınız

*3600 günün doldurulduğu tarih

Bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girildikten sonra emeklilik yaşı hesaplama işlemi yapılabilir.

EMEKLİLİK İÇİN PRİM GÜN SAYISI

SGK kapsamında çalışan erkeklerin emekli olmaları için prim gününün en az 5000 olması gerekiyor. Bunun yanı sıra 55 yaşını doldurmuş olmak şartı da gerekiyor. Kadınlarda ise gün ve yaş şartı farklıdır.