Elektrik faturam çok yüksek geldi, ne yapmalıyım Elektrik faturasını düşürme yöntemleri!

Yeni dönemin gelmesi ile birlikte, elektrik faturaları ile ilgili yapılan düzenleme sonrasın elektrik faturası yüksek gelmeye başlayan vatandaşlar, elektrik tüketimini nasıl dengeleyecekleri konusunda araştırmalar yapmaya başladılar. İşte 2022 elektrik faturasını düşürme yollarını içerin haberin ayrıntıları…

Elektrik faturam çok yüksek geldi, ne yapmalıyım Elektrik faturasını düşürme yöntemleri!

2021 yılının son haftalarına doğru artış gösteren döviz fiyatlarından sonra yeni yılın da gelmesi, pek çok hizmet karşılığında talep edilen ücretlerde olduğu gibi elektrik faturalarının tutarlarına yüksek oranlı zamlar olarak yansıdı.

Yeni yıl itibari ile hayatımıza giren kademeli tüketim düzenlemesi ile birlikte birçok kişinin hem yapılan elektrik faturası zamlarından hem de kademeli elektrik tüketimi düzenlemesinden sonra fatura tutarının yükseldiğini dile getirmesi, vatandaşların elektrik faturasını düşürmek için yeni yöntemler arayışına girmesine sebep oldu.

Elektrik Tüketimine 150 kW Sınırı!

1 Ocak 2022 tarihi itibari ile yürürlüğe giren kademeli tarife, birçok vatandaşın kafasını karıştıran yeni düzenlemeler içeriyor. Yeni dönem itibari ile hayatımıza dahil olan kademeli tarifeye göre elektrik faturalarına yansıtılacak olan yeni dönem zamlarının yalnızca yüzde 50’si ile karşılaşmak isteyen vatandaşların, aylık elektrik tüketiminin 150 kW’ı geçmemesi gerekiyor.

Devletin elektrik tüketimleri için geliştirmiş olduğu kademeli tarife sonucunda, aylık elektrik tüketimi 150 kW’ı geçmeyen vatandaşlara azami olarak 206 TL tutarında elektrik faturasının geleceği hesaplandı.

Elektrik Tüketiminin Aylık 150 kW Seviyesinde Kalması Nasıl Sağlanır?

Elektrik tüketimi ile ilgili yeni dönemde yapılan düzenlemelerden sonra, elektrik faturasının yüksek gelmesini istemeyen vatandaşlar, devletin kademeli tarife kapsamında belirlemiş olduğu 150 kW’lık elektrik tüketimini nasıl yapabileceklerinin yollarını araştırmaya başladılar.

Uzmanların elektrik tüketimlerine dair yapmış olduğu çalışma sonucunda, elektrik faturasının daha düşük gelmesini isteyen vatandaşlara şu öneriler verildi:

• Elektronik aletleri prizde bırakmayın.
• Çamaşırları kuruduktan sonra değil, henüz nemliyken ütületin.
• LED ampul kullanın.
• Yalıtım yaptırın.
• Buzdolabı sıcaklığını 3-7 dereceye getirin.
• A+, A++ beyaz eşya modellerini tercih edin.

22:00’ye Kadar Elektrik Tüketiminizi Azaltın!

Yapılan araştırmalara göre elektriğin en pahalı olduğu saat aralığının 17:00- 22:00 arası olduğu tespit edildi. Bu saatler arasında elektrik tüketimine dikkat edilmesi, gelecek olan elektrik faturalarının tutarlarında düşüş gözlenmesini sağlayacaktır.

SONRAKİ HABER