Ekonomik fırtına mı geliyor? Asya bölgelerinde borsalar çöktü! Türkiye'ye etkisi ne olur?

Fed faiz kararının ne yönde olacağı merak ile beklenirken, altın piyasalarında yeni gelişmeler yaşandı. SPDR’ye son zamanların en yüksek yatırımı yapılırken, Asya borsalarının çöktüğü öğrenildi. Peki, piyasalarda yaşanan gelişmelerden Türkiye nasıl etkilenecek? İşte son 24 saatlik gelişmeleri ile altın piyasasına ilişkin haberin ayrıntıları…

Ekonomik fırtına mı geliyor? Asya bölgelerinde borsalar çöktü! Türkiye'ye etkisi ne olur?

Geçtiğimiz yılın son haftalarından beri yükselişini sürdüren altın fiyatları, gram altının aralık ayı itibari ile 1000 TL seviyesini geçmesi sonrasında hem vatandaşı hem de uzmanları paniğe sürüklemişti. 20 Aralık itibari ile devlet destekli çeşitli sistemlerin açıklanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’yi özendirici açıklamalarından sonra altın fiyatları gerilemiş, gram altın 600 TL seviyesine kadar gerilemeyi başarmıştı.

Yeni yıl itibari ile altın fiyatları, Fed faiz kararı ve Rusya- Ukrayna gerilimi ile tekrar yükselişe geçti. Yaşanan gelişmelerden Türkiye piyasaları da nasibini alırken, Asya borsası çöküşe geçti. Ayrıca SPDR’ye şimdiye kadar yapılmamış olan altın yatırımları yapıldı.

SPDR Yatırımları Arttı!

Altın piyasasında yaşanan hareketlilik ile birlikte dünyanın en büyük altın yatırımlı Borsa fonuna sahip olan SPDR’de yeni gelişmeler yaşandı. 2021 yılında oldukça kayba uğrayan değerli metal altından sonra SPDR fonundan çıkan yatırımcı sayısı artmışken, cuma günü itibari ile SPDR’ye yatırım yapanların sayısı tekrar artış gösterdi.

Elde edilen verilere göre cuma günü itibari ile SPDR fonuna toplamda 1,63 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Analistlere göre bu yatırımların, Fed faiz kararları ve altına yapılacak olan yatırımın uzun vadede kazandıracağı düşüncesi ile doğrudan ilişkili.

Asya Borsalarında Büyük Çöküş!

Dün itibari ile ABD piyasalarında yaşanan dalgalanma hareketleri, Asya borsalarını direkt olarak etkiledi.
Wall Street’te gerçekleştirilen satışlardan sonra haftanın ilk gününe kayıplar ile başlayan Asya borsalarında, Hong Kong ve Japonya endeksleri yaklaşık olarak yüzde 2 oranında geriledi. Nikkei 225 endeksi ise yüzde 2’nin üzerinde gerileyerek, en büyük kayıp otomotiv ve teknoloji hisselerinde yaşandı.

Altın Fiyatları
Dünya piyasalarında yaşanan gelişmelerden sonra gram altın ve ons altın fiyatı yeni güne şu şekilde başladı:
• Gram altın: 797 TL
• Ons altın: 1.842 dolar