EGM PA 3 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Bekçi Olma Şartları Neler?

Yeni dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında bekçi olarak istihdam edilmek isteyen vatandaşlar, 2022 bekçi alımı ilanlarının ne zaman yayınlanacağını araştırmaya başladılar. EGM bekçi alımlarını ne zaman ilan edecek? İşte 2022 bekçi alımlarına ilişkin haberin ayrıntıları…

EGM PA 3 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Bekçi Olma Şartları Neler?

Devlet eli ile istihdam edilmek isteyen adayların son zamanlarda en çok tercih ettikleri mesleklerden biri olan bekçilik için yeni dönemde de sorgulamalar devam ediyor. Adaylar, geçtiğimiz günlerde EGM kadrolarına ihdas edilen bekçi kadrolarının ne zaman Resmi Gazete’de yayına çıkacağını heyecan ile beklemeye başladılar.

3 Bin Bekçi Alımı İlanı Ne Zaman Yayınlanacak?

4 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile EGM kadrolarına 3 bin kişilik bekçi kadrosu ihdas edilmişti. Söz konusu ilandan sonra EGM bekçi alımı ilanının ne zaman yayınlanacağı merak konusu oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak kuruma yakın haber kaynaklarına göre mart ayı tamamlanmadan ilanın yayınlanması bekleniyor.

Bekçi Olmanın Şartları Neler?

EGM PA 3 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Bekçi Olma Şartları Neler?

EGM kadrolarında bekçi istihdamının yapılacağını öğrenen adaylar, yeni dönemde bekçi olabilmek için hangi şartları sağlamaları gerektiğini araştırmaya başladılar. Şu an da güncel bir bekçi alımı ilanı olmadığı için yeni dönem alımlarında başvuru şartlarına bir güncelleme yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Ancak şimdiye kadar yapılan bekçi alımlarında, adaylar için ilan başvuru kriterleri şu şekilde belirlenmişti:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından men edilmemiş olmak
  • 18 yaşından büyük, 31 yaşından küçük olmak
  • 18-27 aralığında beden kitle endeksine sahip olmak (18 ve 27 dahil)
  • Affa uğramış dahi olsa yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak
  • En az lise ve dengi okullardan mezun olmuş olmak
  • Silah taşımaya ve silah kullanmaya engel olabilecek devamlı bir sağlık sorununa sahip olmamak ve bu durumu sağlık raporu ile ispat edebiliyor olmak
  • Pozisyon için belirlenmiş olan özel ilan şartlarını sağlıyor olmak

Bekçi Alımı Başvuruları Nereden Yapılacak?

EGM’nin bekçi alımı ilanını yayınlaması halinde aday başvuruları, e-devlet Kariyer Kapısı hizmeti aracılığı ile kabul edilecek.

SONRAKİ HABER