Eğitimin en pahalı hali! Aylık 12 bin TL'yi aşan özel okul fiyatları yok artık dedirtti! Anaokulu, ilkokul, kolej fiyatları

Özellikle çalışan anne ve babaların çoğu zaman mecburen tercih ettikleri özel okulların fiyatları dudak uçuklattı! Yanına dahi yaklaşılmaz olan bu okulların fiyatlarının ise günden güne artması pek çok veliyi endişelendirdi.

Eğitimin en pahalı hali! Aylık 12 bin TL'yi aşan özel okul fiyatları yok artık dedirtti! Anaokulu, ilkokul, kolej fiyatları

Yaz tatilinin yavaş yavaş sonuna gelirken okul araştırması yapan pek çok vatandaş, devlet okullarının yanı sıra özel okulları da araştırmaya başladı. Çocuğunu özel okullarda okutmak isteyen vatandaşlar, fiyaları görünce neye uğradığını şaşırdı. "Eğitimin en pahalı hali" denilen özel okullar neredeyse pek çok öğrenci için hayal olarak kaldı.

Devlet okullarından daha az öğrenci kapasitesi ile daha iyi eğitim alındığını düşünen pek çok veli, çocuklarını özel okula göndermek için araştırma yapmaya başladı. Bu araştırmalar sonucunda ise pek çok vatandaş, gördükleri fiyatlar karşısında adeta şok oldu. Özel okulların bir aylık ücretlerinin asgari ücretin neredeyse 3 kat daha fazla olması, özel okulların hayalden öteye gidememesine neden oldu.

ÖZEL OKULLARIN FİYATLARI ŞAŞIRTTI!

Çalışan anne ve babaların özel okula en çok ihtiyaç duyduğu dönemler genellikle anaokulları olmaktadır. Hem annenin hem de babanın çalışması ile birlikte küçük yaşta çocukların kreş ve anaokula gitmesi gerekmektedir. Son zamanlarda neredeyse zorunluluk haline gelen bu durumun maliyeti ise pek çok aileyi son derece zorlamaya başladı.

Bir aile çocuğunu anaokuluna göndermek istediği zaman çıkan maliyet herkesi oldukça şaşırttı. Yapılan fiyat incelemesine göre özel okullarda;

  • Anaokulunun yıllık maliyeti 100 bin TL'yi,
  • İlkokulların yıllık maliyeti 120 bin TL'yi
  • Ortaöğretimlerin yıllık maliyeti ise 150 bin TL'yi aştı.

Tüm bunların yanı sıra taksit ile yapılan ödemelerde ise bu fiyatların daha da artırıldığı öğrenildi. Liselerde ise durum daha da vahim bir hal alırken, kolejlerin bu seneki fiyatının 200 bin TL'yi aştığı öğrenildi.

YEMEK YOKSA KAYIT DA YOK!

Tüm bunların yanı sıra özel okullarda yemek fiyatlarının ise yıllık ortalama olarak 10 bin TL'yi bile bulduğu yapılan açıklamalar arasında yer aldı. Cumhuriyet'in haberine göre Özel Okul Velileri Platformu Başkanı Özgür Özkan'ın yaptığı açıklamalarda ise özel okullarda yemek olmayınca kayıt da yapılmadığı iddia edilmişti;

“Özel okullar yüzde 36'dan fazla zam yapamıyor ama yemek, kitap, kıyafet, servis ve yardımcı ders kitabı gibi ekstralarla artış oranı yüzde 60-70'i geçti. 3-4 yaş okul öncesi ücretleri 100 bin liraya ulaştı. Yemek ücretleri yüzde 100 arttı. Yönetmelikte yemek zorunlu değil ama veli yemek almazsa, okul çocuğunu kaydetmiyor. MEB'e başvurduk. CİMER'e şikayet ettik. Okullar, ‘yemek zorunlu değil' diye savundu. Oysa, fiili uygulamada yemek almayanın çocuğu kesinlikle okula kaydedilmiyor. 7-10 bin lira olan yemek ücretleri, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı kayıtlarında 10 bin ile 20 bin lira arasında değişiyor. 4-5 bin lira olan kitap ücretleri, 10 bin liraya çıktı.”