YKS başvuruları başladı! Bakın son tarih ne zaman?

Milyonlarca öğrencinin beklediği YKS sınav başvurularında son durum ne oldu? Depremden sonra başvuru tarihinin güncel hali paylaşıldı mı? İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle.. 

YKS başvuruları başladı! Bakın son tarih ne zaman?

Milyonlarca öğrencinin gözü yapılacak olan YKS sınav başvurularına yöneldi. Başvurunun merakı ve sınav stresi öğrencileri mahvetti. Peki başvurular başladı mı? İşte tüm detaylar.. 

YKS başvuruları başladı mı? 

Milyonlarca sınava girecek öğrenci için deprem felaketinden sonra yeni bir düzenleme yapıldı. Öğrencilerin okul hayatlarının yarı da kalması ile beraber Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklama yapıldı. YKS sınavına girecek olan 12. Sınıf öğrencilerinin okula gidemediğinden dolayı 2. Dönem konularından muaf olduklarının altı çizildi. Durum böyle olunca sınava girmek isteyen öğrenci sayısı da artış gösterecek gibi duruyor. ÖSYM’de beklenen YKS duyurusunu öğrenciler ile paylaştı. Haberi duyan öğrenciler elini çabuk tutarak işlerini garantiye aldılar. Peki başvurular başladı mı? Sınav başvuruları 8 Mart 2023 saat 12.00’dan itibaren sınava girecek olan tüm adaylar için açıldı. ÖSYM tarafından şu açıklamalar yapıldı; “ sınava ilişkin olarak tüm detaylı bilgilere 2023- YKS Kılavuzu içerisinde bulabilirsiniz. Sunağa başvuru yapman isteyen adaylar için ise ÖSYM web sitesinden kılavuza kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Sınava başvuru yapacak adayların mutlaka kılavuzu dikkatli bir şekilde incelemesi gerekmektedir.” İfadelerini kullandı. 

YKS Sınavı ne zaman olacak? 

ÖSYM tarafından öğrenciler ve sınava girecek olan tüm adaylar için açıklama geldi. Sınava girecek adaylar için başvurular 8 Mart 2023 çarşamba gününden itibaren başladı. 23 Mart 2023 tarihine kadar sınav başvuruları devam edecek. Bir diğer yandan ise Kahramanmaraş depreminden etkilenen öğrencilerden herhangi bir sınav ücreti alınmayacağının da duyurusu yapıldı. Sınav tarihleri hakkında ÖSYM tarafından yapılmış olan açıklama ise şu şekilde oldu; “2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS), 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde iki oturum şeklinde yapılacaktır. 17 Haziran 2023 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 18 Haziran 2023 tarihinde sabah oturumunda ise Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda da Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacaktır.” ifadelerine yer verildi. 

SONRAKİ HABER