Velilerin dikkatine! Devlet öğrencilerine yardım amaçlı burs verecek! 861TL yardım için şartlar?

Ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli sarsıcı deprem sonucu eğitim ve birçok alan zarar gördü. Devlet eğitim sürecinde zor durumda kalan öğrencilere 862 TL burs verecek.

Velilerin dikkatine! Devlet öğrencilerine yardım amaçlı burs verecek! 861TL yardım için şartlar?

Devlet yaşanan deprem afetinden sonra birçok alanda çalışmalara ve yardımlara başlarken eğitim gören çocukları da unutmadı. Üniversitelerin online olmasıyla birlikte, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki okulların yüz yüze devam edeceği kesinleşti.

Deprem bölgesinde zor durumda kalan okula devam etmek zorunda olan öğrenciler için aylık 681 TL burs verileceği açıklandı.

861 TL eğitim bursu şartları

Kahramanmaraş ve birçok ilimizde yaşanan deprem sonucunda eğitim için ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitim bursu kararı açıklandı. Burs un bedeli 861 TL olarak belirlenirken, burs alacak öğrencilerin hangi şartlarda alacağı belirlendi.

Devlet tarafından eğitim bursunun alınabilmesi için öğrencinin annesi babası veya vasisi vefat eden öğrencilere öncelik verilecektir.

Burs alabilmek için yerleşip yerleştirilme şartı aranmamaktadır. Ailesini ve evini kaybeden öğrencilere yatılılık bursu olarak da verilecektir.

Ailesi vefat etmemiş ve örgün eğitime devam eden öğrencilerden daha önce hiç burs almamış olmaları şartıyla da burs verilecektir. Burs süreci 2022-2023 eğitim yılının sonuna kadar verilmeye devam edilecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı deprem bölgesinde yaşanan eğitim öğretim ve öğrencilerin refahı için eğitim devamlılığı için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Eğitim bursunun amacı nedir? Nasıl başvuru yapılır?

Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre deprem bölgesinde öğrenime devam eden ailesini kaybetmiş, zor durumda olan öğrencilere aylık 861TL burs verileceği açıklandı. Burs kapsamındaki öğrenciler okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini kapsayacak.

Bursun verilmesinin amacı, eğitim öğretime devam eden çocukların eğitime devam edeceklerinin sonucu maddi sıkıntılar çekmemesi amacıyla verilmektedir. Deprem nedeniyle yaşanan kayıpların etkilerini olabildiğinde hafifletmek, eğitim hayatının aksamadan devamlılığını sağlamak amaçlanmıştır.

Burs alacak öğrencilerin, nasıl ve nereden başvuru yapacaklarına ilişkin detaylı açıklamalar gelmedi. Açıklamalar milli eğitim bakanlığı tarafından detaylı olacak şekilde yapılacaktır. Eğitim bursu ve eğitime ilişkin bilgiler için Milli Eğitim bakanlığı resmi hesabını takip edebilirsiniz.

SONRAKİ HABER