Türkiye geneli tüm okullar için beklenen haber geldi! MEB son dakika duyurdu: 26 Aralık itibari ile başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda 26 Aralık itibari ile başlayacağı ifade edildi.

MEB son dakika duyurdu: 26 Aralık itibari ile başlıyor

Ortak sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul ve lise öğrencilerinin kazanımlarını ölçmek ve değerlendirmek amacıyla düzenlenen merkezi sınavlardır. Ortak sınavlar, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini; 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri için ise Türk dili ve edebiyatı, matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı dil ve seçmeli derslerden oluşan bir müfredatı kapsar.

26 ARALIK'TA BAŞLAYACAK 

Ortak sınavlar, her yıl iki dönem halinde yapılır. Birinci dönem ortak sınavları Aralık ayında, ikinci dönem ortak sınavları ise Mayıs ayında gerçekleştirilir. Ortak sınavların tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceden duyurulur. Ortak sınavlar kapsamında ülke genelindeki ilk ortak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak.

E-OKULA GİRİLECEK 

Ortak sınavlara katılım zorunlu değildir. Ancak ortak sınavlara katılan öğrencilerin başarı puanları hesaplanırken ortak sınav notları da dikkate alınır. Ortak sınav notları, öğrencilerin yıl sonu başarı puanının %40’ını oluşturur. Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları yapılacağı da belirtilerek ülke ve il ve ilçe geneli ortak yazılı sınavların mazeret sınavı tarihleri milli eğitim müdürlüklerince ayrıca duyurulacağı ve okul müdürlükleri tarafından e-Okul’a girileceği aktarıldı.

Ortak sınavlar, öğrencilerin akademik gelişimlerini izlemek ve değerlendirmek için önemli bir araçtır. Ortak sınavlar sayesinde öğrencilerin güçlü ve zayıf yönleri belirlenir, eğitim kalitesi artırılır, öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecine katkı sağlanır. Bu nedenle, ortak sınavlara hazırlanmak ve katılmak öğrenciler için faydalı olacaktır. 

SONRAKİ HABER