Okulların açılmasına 1 gün kala belli oldu: İlkokul, ortaokul ve liselerde büyük değişiklik! MEB kaldırıldığını duyurdu

Okulların açılmasına bir gün kala büyük değişiklik duyuruldu. Konuya ilişkin MEB Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği yeni eğitim öğretim yılı için büyük değişiklikler yapılıyor. İlkokul, ortaokul ve liselerde büyük değişiklik! İşte detaylar..

Okulların açılmasına 1 gün kala belli oldu: İlkokul, ortaokul ve liselerde büyük değişiklik

Aktarılan habere göre ortaokul ve liselerde yazılı sınavlar belirlenen ortak tarihlerde “Ortak sınav1 usulü ile yapılacak. İlköğretimde yazılı sınav ise tamamen kaldırılıyor.

Erdoğan’ın imzası ile büyük değişiklikler yapıldı. Aktarılan son habere göre ortaöğretimde yazılı sınavlar belirlenen ortak tarihler içerisinde yapılacak. Ortak sınavlar dışında okullarda yapılacak tüm yazılı sınavlar, çoktan seçmeli yerine yazılı yoklama yöntemiyle gerçekleştirilecek. Özel uzmanlık gerektiren ölçme değerlendirme çalışmaları için her ilde “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” kurulacak. Öğrencilerin becerilerini ölçmek için iki yılda bir Türkçe dil sınavı yapılacak. İlkokullarda ise yalnızca 4’üncü sınıflarda uygulanan sınav odaklı değerlendirme artık yok.

Okulların açılmasına 1 gün kala belli oldu: İlkokul, ortaokul ve liselerde büyük değişiklik! MEB kaldırıldığını duyurdu

 ORTAK SINAV TEST, OKUL SINAVI YAZILI OLABİLECEK

Yeni yönetmeliğe göre aynı sınıf ve aynı derse ait yazılı sınavlar, ülke il/ilçe ve okul genelinde ortak olarak yapılabilecek. Uygulamalı sınavlar hariç, öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkan vermek üzere birden fazla şubede okutulan derslerin sınavlarının ortak yapılması esas olacak. Yani okullarda yer alan aynı sınıftaki tüm şubeler ilgili derste aynı soruları yanıtlamak için eş zamanlı olarak sınava girecek.

BAKANLIK YILIN BAŞINDA DUYURACAK

Bakanlıkça öğretim yılı başında hangi sınıf ve derslerden ortak sınav yapılacağı duyurulacak. Ortak yazılı sınavlar okullarda öğretmenler tarafından uygulanıp değerlendirilecek.

SONRAKİ HABER