Okul öncesi eğitim ücretlerinde yeni karar! Bakan Özer'den açıklama geldi!

Okul öncesi eğitim gören öğrenci velilerin dikkatine! Milli Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer önemli açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen karara göre okul öncesi eğitim gören çocuk için yapılan ödemeler artık tarihe karışacak.

Okul öncesi eğitim ücretlerinde yeni karar! Bakan Özer'den açıklama geldi!

 Mahmut Özer, okul öncesi eğitimdeki ücretlere ilgili sevindirecek haberi paylaştı. Okul öncesi çocukların eğitim hayatının temeli olduğu için valilik tarafından belirlenen eğitim ücretleri tamamen ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Peki yeni düzenleme ne zaman resmileşecek? İşte tüm detaylar... 

Okul öncesi eğitim ücretsiz mi olacak? 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibariyle birlikte okul öncesi eğitim ücretlerinin tamamının kaldırılacağını bilgisi yer alıyor. Bu durumda da, okul öncesi eğitim ücretleri Milli Eğitim tarafının karşılanacağı ve valilikler tarafından belirlenen ücretlerin artık ödenmeyeceği bilgisi verildi.

Milli Eğitim Bakan Mahmut Özer konu ile ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Okul öncesi eğitimin çocuklar için oldukça önemli taşıyor olması nedeniyle her çocuk bu hizmetten yararlanması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı ücretsiz olması gerektiğini dile getiren Özer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesi eğitim hizmetinin ücretsiz hale getirilmesiyle ilgili çalışmaların devam edileceğinin bilgisi verildi.

Okul öncesi eğitim için yeni düzenleme ne zaman uygulanacak?

 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitim için valilikler tarafından belirlenen fiyatların yarım gün için 50 TL ila 100 TL arasında değiştiği ve tam gün eğitim veren kreşlerde ise 400 TL ila 500 TL arasında bir tutar yer alıyor dedi.

Bakan Mahmut Özer müjdeyi verdi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı süresi boyunca, ister tam gün isterse yarım gün eğitim gören öğrencilerden, hiçbir nedenle okul öncesi eğitimden ücret alınmayacağı konusunda açıklama yaptı.

Belirtilen bu tutarları ödeme gücü olmayan aileler için alınan bu karar son derece önem arz etmektedir.

Bakan Özer tüm bunlara ek olarak, 4 ve 3 yaşındaki çocukların da okul öncesi eğitimine dahil edilmesi için yeni bir düzenleme yapıldığı ile ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. Özer, bu karar ile birlikte OECD ortalamasını yakalamak amaçlanıyor dedi.

SONRAKİ HABER