MEB’den yeni karar: 2023-2024’te değişiyor! Artık tamamı kaldırılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den 2023-2024 yılı için yeni kararın alındığı duyuruldu. Bakan Özer, okul öncesi eğitim için ücret alımının bu yıl tamamen kaldırılacağını müjdeledi. Yapılan açıklama ve detaylar haberimizde..

MEB’den yeni karar: 2023-2024’te değişiyor! Artık tamamı kaldırılacak

Bakan Özer, okul öncesi eğitim ücretleri ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Ücretlerin tamamen kaldırılacağını ifade eden Bakan Özer, “Tüm Türkiye'de okul öncesi eğitim ile ilgili valilikler tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler vardı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz" dedi.

TAMAMI KALDIRILIYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Özer, kararın ülkemizdeki bütün kurumlarında uygulanacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Tüm Türkiye'de okul öncesi eğitim ile ilgili valilikler tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler vardı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz”

MEB’den yeni karar: 2023-2024’te değişiyor! Artık tamamı kaldırılacak

KESİNLİKLE ÜCRET ALINMAYACAK

Bakan Özer, okulların ister yarım isterse tam gün eğitim vermesi halinde bile kesinlikle ücret alınmayacağını şu şekilde söyledi:

“Türkiye’de okul öncesi eğitimle ilgili Valilik tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler var. 50 TL 100 TL tam gün eğitim yapan kreşlerde 400 TL 500 TL ve Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliğine dayalı olarak bu ücretler tahakkuk ettiriliyordu. 2023-2024 eğitim öğretim yılıyla birlikte bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Türkiye’nin hiçbir noktasında Ordu’da Hatay’da Malatya’da Cizre’de Silopi de Kars’ta Türkiye’nin neresinde olursa olsun ister tam gün eğitim yapsın isterse yarım gün eğitim yapsın hiçbir adı altında abla yemek taşıma başka ne ad olursa olsun bu adlar altında okul öncesi eğitimlerden kesinlikle ücret alınmayacaktır. Böylece bizler evlatlarımıza ilgili çok önemli bir işi de okul öncesi eğitimle ilgili devrim gibi yapılan gelişmeleri de çok sağlam bir zeminde sürdürebilirliğini sağlamış olacağız”

SONRAKİ HABER