MEB'den son dakika kararı! Başvuru tarihi belli oldu: 18 Mart'ta başlayacak, 29 Mart'ta bitecek

MEB'den son dakika kararı! Başvuru tarihi belli oldu: 18 Mart'ta başlayacak, 29 Mart'ta bitecek
Millî Eğitim Bakanlığı, 2 Haziran 2024'te gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki Merkezî Sınav için başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımladı.

Bu yılki LGS, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin önemli düzenlemeler içeriyor.

LGS kapsamında gerçekleştirilecek Merkezî Sınav'a başvurular, 18-29 Mart 2024 tarihleri arasında ele alınacak. Başvuru süreci isteğe bağlı olup, öğrenciler elektronik ortam üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler. Okul müdürlükleri, başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve başvurular 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak.

Öğrencilerin Becerileri Belirlenecek

Sınavda her alan için 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, problem çözme ve benzeri becerileri ölçecek nitelikte sorular yer alacak. Bu, öğrencilerin genel yeteneklerini değerlendirmeyi amaçlıyor.

24 Mayıs'tan İtibaren Alınacak ve Onaylanacak

Kılavuz'a göre fotoğraflı sınav giriş belgeleri, 24 Mayıs 2024 tarihinden itibaren elektronik ortamdan okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Öğrenciler sınava girişte fotoğraflı onaylı belgeleri ve geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar.

İki Oturumda Gerçekleşecek

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak. Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek ve öğrencilere posta yoluyla gönderilmeyecek.

Öğrencilerin Ham Puanları Açıklanacak

Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek, böylece öğrencilerin başarı durumları değerlendirilecek.