MEB’den müjdeli haber geldi: Öğrenci, veli ve öğretmenlere duyuruldu! Sistem hemen bu yıl değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den öğrenci ve öğretmenleri yakından ilgilendiren açıklamalar geldi. Bakan Özer, yapmış olduğu açıklamasında uzman öğretmenlik için 10 yıl görev şartının 5’e düşürüldüğünü belirtti. Bununla birlikte peş peşe çok sayıda güzel haber geldi.

MEB’den müjdeli haber geldi: Öğrenci, veli ve öğretmenlere duyuruldu! Sistem hemen bu yıl değişiyor

Bakan Özer, bugün NTV’deki canlı yayının konuğuydu. Burada önemli açıklamaları olan Bakan özellikle KPSS’ye hazırlananlara müjdeyi verdi. Bundan sonraki öğretmen atamalarının sadece KPSS puanı ile olacağını ve artık mülakatın kaldırılacağını belirtti. İşte o açıklamalar

SORULARI YANITLADI

Bakan Özer katıldığı bir canlı yayında eğitim gündemine dair merak edilenleri yanıtladı. Öğrenci, veli ve öğretmenler için müjdeleri peş peşe sıralayan Bakanın açıklamalarına ek olarak geçici işlerle ilgili de güzel haber geldi.

Bakan Özer yaptığı açıklamasında velilere güzel haberi, “Dünkü kararımız sadece okul öncesi yemekle ilgili değildi. Okul öncesi yemeği 6 şubat tarihi itibariyle tüm Türkiye'deki okul öncesi eğitimde ücretsiz Yemek vermeye başladık. Biz 3 bin tane anaokulu yapmak için yola çıktık. Okul öncesi eğitim zorunlu olmamasına rağmen zorunlu olan ilkokul ortaokul lise eğitiminin üzerine çıktı. Anaokullarında 50-100 lira para alınıyordu, bunu tamamen kaldırıyoruz, dedik. O açıklamayı yapmıştım bu gece de resmi gazetede yayımlandı. Hiçbir para alınmayacak velilerden. En büyük katkıyı sağlamış olacağız velilere. Okul öncesi eğitime katılan bireyle katılmayan birey arasında birey arasında farklar gözlenmiştir. Kadının istihdamı açısından fırsat sağlıyor. Kadının alacağı ücret anaokuluna ödeyeceği ücret yakınsa istihdamdan geri çekiliyor” şeklinde verdi.

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR KADEMELİ ŞEKİLDE

Öğrencilere ücretsiz yemek verildiğini belirten Bakan Özer, “Tüm kademelere ücretsiz yemek verilecek mi?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Çocuklar aç bir şekilde okula geliyor diyorlar, böyle bir şey yok. Okul öncesinin tamamına verelim dedik. Sosyal yardımlaşmada yardım alan ailenin çocuklarını ücretsiz yemekten yararlandırmak öncelik. Mümkün olduğu kadar kademeli şekilde sağlıklı beslenme bağlamında bir öğün sağlıklı beslenecekleri mekanizmayı inşa etmekteyiz”

KPSS’YE GİRENLERE GÜZEL HABER

KPSS’ye girenlere de güzel haber veren Bakan Özer, artık mülakatın olmayacağını belirterek, “Mülakat olmayacak artık. KPSS puanı ile hızlıca atamalarını gerçekleştireceğiz. Tek kriter KPSS puanı olacak” dedi.

Bakan, aynı zamanda geçici işçilerle ilgili de sürenin uzatılması konusunda çalışmaların devam ettiğini ve onay vereceğini söyledi.

10 YILDAN 5 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Son olarak uzman ve baş öğretmenlik hakkında da açıklama yapan Mahmut Özer sözlerine şu şekilde son verdi:

“Çalışmalar tamamlandı. Tartışmalı süreç yaşandı. 583 bin öğretmenimiz bu haktan yararlandı. Özlük haklarında iyileşme sağlandı. Her yıl bu sınav tekrarlanacak. 18 Mayıs itibariyle süreç başlıyor. 30 Mayıs 9 Haziran arasında başvuru alınacak 17 Temmuz 8 Eylül arası eğitim verilecek. 19 Kasım’da da sınav yapılacak, 24 Kasım’da sonuç açıklanacak. Uzman öğretmenliğe başvurma potansiyeli olan 91 bin 601. Baş öğretmenliğe başvuru potansiyeli olan sayısı 6 bin 986. Uzman Öğretmenlik için 10 yıllık kıdem aranıyor, bunun biraz daha düşürülmesi talebi vardı. 5 yıla indirilmesi ile ilgili çalışmayı tamamladık. Kıdem yılı 20 yıl ve üzeri olan uzman olmuş öğretmenlerimizin baş öğretmen olmak için bekleme süresi olan 10 yılı kaldıracağız”

SONRAKİ HABER