MEB'den gece yarısı son dakika kararı! Bütün okullarda tamamen zorunlu oldu: İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok önemli bir karar verildi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini ilgilendiren karar kapsamında zorunlu olduğu bildirildi.

MEB'den gece yarısı son dakika kararı! Bütün okullarda tamamen zorunlu oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte okullarda alınacak tedbirleri açıkladı. Buna göre, bütün özel öğretim kurumlarında karekod kimlik tanımlaması yapılacak ve veliler, bu kodları telefonlarında bulunan karekod okuyucuları ile okutarak kurumların izinli olup olmadığını öğrenebilecekler. Bu uygulama, izinsiz kursların önüne geçmeye ve öğrencilerin mağduriyetinin önlenmesine yardımcı olacak. Bu doğrultuda karekod uygulaması okullarda resmen zorunlu oldu. 

TABELALARDA YER VERİLMELİ 

MEB, karekod uygulamasını Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereği kurum tabelalarında yer vermeleri gerektiğini belirterek duyurdu. Karekodun içerisinde özel öğretim kurumunun adı, kurum kodu, türü, açılma tarihi, adresi, adres kodu, kurucusunun kim olduğu, bina kontenjanı, özel okullar için eğitim ve öğretim desteği kontenjanı, yatılı ise yatılılık kontenjanı, uyguladığı program tür ve kontenjanları ile takviye kursu, yemek, kahvaltı, servis, pansiyon, yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve benzeri hizmetler karşılığı alınanlar dahil ücret ilanı bilgileri gibi birçok husus yer alacak.

UYGULAMANIN AVANTAJI

Karekod uygulamasının bir diğer avantajı ise okullarda da önemli düzenlemeler yapılması olacak. Okul girişlerinde bulunan karekodlar sayesinde veliler ve öğrenciler okulun fiziki durumu, eğitim kadrosu, akademik başarıları, sosyal faaliyetleri ve diğer bilgilerine kolayca ulaşabilecekler. Ayrıca, okulların güvenlik sistemleri de karekodlar ile entegre edilecek ve okula giriş-çıkış yapan kişilerin kimlik bilgileri kaydedilecek. Bu sayede hem okulların güvenliği artırılacak hem de velilerin çocuklarının okula devam durumunu takip etmeleri sağlanacak.

SONRAKİ HABER