MEB Yusuf Tekin açıkladı: Karma eğitim bitiyor mu? Kız ve erkek çocukları için ayrı okullar mı açılacak?

Son günlerde karma eğimin değişeceğine dair bir takım söylentiler dolanmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamasında konuyu değerlendirdi. Peki, karma eğitim bitecek mi? Bundan sonra kız ve erkek çocukları için ayrı okullar mı açılacak? İşte detaylar

MEB Yusuf Tekin açıkladı: Karma eğitim bitiyor mu? Kız ve erkek çocuklarına ayrı okullar mı açılak?

Geçen hafta eğitimde bir takım değişiklik yapılabileceğine ilişkin sinyal veren bazı haberler sosyal medyada dolaşıma girmeye başladı. Kız ve erkek çocuklarının farklı okullarda okuma ihtimali konuşulmaya devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından açıklama geldi.

"HERHANGİ BİR ENGEL BULUNMAMAKTADIR"

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Yeşil Sol Partisi Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’in karma eğitimine ilişkin soru önergesini yanıtladı ve merak edilenleri açıkladı.

Tekin, “Milli Eğitim Temel Kanunu'nun ‘Karma eğitim’ başlıklı 15'inci maddesinde: ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.’ hükmü yer almaktadır. Görüleceği üzere ihtiyaç olması halinde yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrenciler için ayrı okulların kanun kapsamında açılabilmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır” dedi.

“BENİM MİLLİ EĞİTİM OLARAK BİRİNCİL HEDEFİM NE?

Tekin, benzer bir açıklamayı 11 Temmuz tarihinde de şu şekilde yapmıştı:

“Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin en baştaki argümanı, 'Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum' oluyor. Şimdi benim Milli Eğitim olarak birincil hedefim ne? Kız çocuklarının okullaşması sağlamak. O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli”

SONRAKİ HABER