MEB az önce duyurdu! O öğrencilere 664 tl karşılıksız burs verilecek sonuçlar açıklandı

İlköğretim ve Ortaöğretimde görev alan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından burs ödemesi aylık olarak yapılmakta.

MEB az önce duyurdu! O öğrencilere 664 tl karşılıksız burs verilecek sonuçlar açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine şartları karşılaması durumunda aylık olarak burs sağlanıyor. Geçtiğimiz gün yapılan ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavlarıyla birlikte burs alacak öğrenciler belirlendi. Yapılan sınavın sonuçları bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.  İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları 23 Eylül 2022 itibariyle açıklandı. MEB tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

"4 Eylül'de, 770 yurt içi ve 1 yurt dışı sınav merkezinde 2 bin 926 okul ve 45 bin 479 salonda gerçekleştirilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın sonuçları açıklandı.
 
Sınav sonucuna göre 70 bin öğrenci başarılı olarak burs almaya hak kazandı."

MEB az önce duyurdu! O öğrencilere 664 tl karşılıksız burs verilecek sonuçlar açıklandı

Yeni Eğitim Yılında Eğitim Bursu Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavı başarıyla tamamlamış ve burs almak için gerekli şartları yerine getiren öğrencilere 2022-2023 eğitim öğretim yılında aylık 663,87 TL verilecek. Aylık olarak verilen öğrenim kredisiyle birlikte öğrencinin temel ihtiyaçları karşılanabiliyor. 

Burs Almaya Hak Kazanan Öğrenciler Nereye Müracaat Edecek?

Geçtiğimiz günlerde yapılan sınavdan yüksek not alarak geçmeyi başaran öğrenciler kayıt işlerinde bulunduğu MEB'e bağlı eğitim kurumlarının okul müdürlüklerine gidecek. Bursluluk kaydını burada tamamlayabilen öğrenciler her ay düzenli olarak bursunu alabilecek.

MEB az önce duyurdu! O öğrencilere 664 tl karşılıksız burs verilecek sonuçlar açıklandı - Resim : 2

Sınav Sonuçlarına Nereden Bakılıyor?

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte heyecana kapılan öğrenciler, sonuçlar için Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sayfasına giriş yaparak sonuçlarını öğrenebilmektedir. 2022 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sınav sonucunu öğrenmek isteyen öğrenci ve veliler sistem üzerinden T.C. kimlik numarasını ve doğum tarihini girerek başvuru sonuç sayfasını görebilirler.

Bursluluk Ücreti Ne Zaman Yatırılmaktadır?

Bursluluk ücreti 12 ay boyunca öğrenci hesaplarına yatırılmaktadır. Ödemeler her ayın 25'inde aksatılmadan ödenmektedir. Ödemelerini almak isteyen veli ve öğrenciler paralarını banka hesaplarına aktarım yapabilmektedir.

 

 

SONRAKİ HABER