KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? İşte detaylar…

KYK burs ve kredi başvuru tarihleri, şartları ve tutarları hakkında merak edilenler bu makalede. KYK burs ve kredi başvuru ekranı, nasıl açılır, nasıl başvurulur? İşte detaylar…

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? İşte detaylar…

KYK burs başvuruları ne zaman? Üniversite öğrencileri için önemli bir destek olan KYK burs ve kredi başvuru tarihleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından henüz açıklanmadı. Ancak geçtiğimiz yıl kasım ayında başlayan burs başvurularının bu yıl da benzer bir takvimle gerçekleşmesi bekleniyor. İşte KYK burs ve kredi başvuru ekranı, şartları ve tutarları hakkında detaylı bilgiler…

KYK burs ve kredi nedir?

KYK burs ve kredi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla üniversite öğrencilerine sağladığı maddi destektir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, gerekli şartları taşıdıkları takdirde KYK burs veya kredi almaya hak kazanabilirler. Burs verilmeyen öğrenciler ise geri ödemeli kredi desteği alabilirler.

KYK burs ve kredi başvuru tarihleri ne zaman?

KYK burs ve kredi başvuru tarihleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak son dakika açıklamasıyla belirlenecektir. Geçtiğimiz yıl KYK burs başvuruları 2-12 Kasım 2022 tarihleri arasında alınmıştı. Bu yıl da benzer bir takvimin uygulanması bekleniyor.

YÖK’e bağlı üniversiteler 2 Ekim 2023’te yeni eğitim öğretim dönemine başlayacak. Bu nedenle burs başvurularının da ekim veya kasım ayında yapılması muhtemeldir.

KYK burs ve kredi başvuru ekranı nasıl açılır?

KYK burs ve kredi başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden online olarak yapılır. Adayların herhangi bir kuruma giderek bizzat müracaat etmesine gerek yoktur. Burs başvuruları için e-Devlet şifresi veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmak gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi almaları tavsiye edilir.

KYK burs ve kredi şartları nelerdir?

KYK burs ve kredi almak için aşağıdaki şartları taşıyor olmak gerekmektedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

ÖSYM tarafından yerleştirildiği yükseköğretim programına kayıt yaptırmış olmak

Önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak

Açıköğretim veya uzaktan eğitim programları hariç olmak

Aylık hane halkı geliri asgari ücretin brüt tutarının 1/3’ünden az olmak
Başka bir kurum veya kuruluştan burs veya kredi almamak
Disiplin cezası almamış olmak

Yurt dışında eğitim görmüyor olmak (Yurt dışında eğitim gören öğrenciler ise Türkiye’deki üniversitelere kayıtlı olmaları halinde burs başvurusunda bulunabilirler.)

KYK burs ve kredi tutarları ne kadar?

KYK burs ve kredi tutarları her yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenir. En son 2023 yılında açıklanan KYK burs tutarları şu şekildeydi:

Ön lisans ve lisans: 1250 TL
Yüksek lisans: 2500 TL
Doktora: 3750 TL

KYK kredi tutarları ise burs tutarlarıyla aynıdır. Ancak kredi alan öğrenciler, mezun olduktan sonra krediyi geri ödemekle yükümlüdürler. Kredi geri ödeme işlemleri, mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl sonra başlar ve 120 eşit taksitte tamamlanır.

KYK burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs ve kredi başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip etmek yeterlidir:

E-Devlet şifresi veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden biriyle e-Devlet sistemine giriş yapmak
Arama kutusuna “KYK” yazmak ve “KYK Burs/Kredi Başvurusu” seçeneğine tıklamak

Açılan sayfada kişisel bilgileri, eğitim bilgilerini, aile bilgilerini, gelir bilgilerini ve banka hesap bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmak

Başvuru formunu kontrol ettikten sonra “Başvur” butonuna basmak

Başvuru sonucunu e-Devlet üzerinden veya KYK’nın resmi internet sitesinden takip etmek

SONRAKİ HABER