Eğitimde yeni dönem! Liseye kadar tüm öğrencileri ilgilendiriyor: Haftalık tatil süresi mi uzuyor

Türkiye genelindeki okulların büyük bir kısmı açılırken, bazı deprem illerinde okullar hala faaliyete geçemediği bildirildi. Dünya genelinde ses getiren bir eğitim modelinin konuşulduğu da aktarıldı.

Eğitimde yeni dönem! Liseye kadar tüm öğrencileri ilgilendiriyor: Haftalık tatil süresi mi uzuyor

Geçtiğimiz yıllarda hayatımızı etkileyen koronavirüs salgını ve sonrasında 6 Şubat’ta yaşanılan deprem felaketi sonrasında eğitimin aksamaması gerektiği gün yüzüne çıkmış oldu. Ayrıca eğitimde yeni bir modelin dünyada ses getirdiği bildirilerek okullarda haftalık tatil süresinin uzatılmasının herkesi heyecanlandırdığı bildirildi.

SES GETİREN BİR EĞİTİM MODELİ

Hayatımızda yaklaşık 2-2,5 yıl var olan koronavirüs salgınında tüm dünya genelinde okullar uzun bir süre kapatılmış eğitim online olarak devam ettiği hatırlanıyor ve bu durumda sadece öğrenciler değil aynı zamanda çalışan veliler ve öğretmenler de zorlandığı hatırlanıyor.

Alınan tedbirler sonrasında okullar yeniden açılırken, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremi eğitimin bir süre ertelenmesine neden olduğu belirtilerek Türkiye genelindeki okulların büyük bir kısmı açılırken, bazı deprem illerinde okullar hala faaliyete geçemediği bildirildi. Dünya genelinde ses getiren bir eğitim modelinin konuşulduğu da iddia edildi.

HAFTALIK TATİL SÜRESİ UZUYOR MU? 

Haftada 5 gün okul 2 gün tatil sistemi uygulandığı biliniyor ve bu doğrultuda kişilerin aileleri ile daha fazla vakit geçirmesi ve sosyalliklerini attırabilmeleri adına bazı ülkelerde mesai günü 4’e indirildiği aktarılıyor. Bu uygulama bazı ülkelerde eğitim için uygulanacağı belirtilerek inlandiya’da hayata geçen 4 gün okul 3 gün tatil uygulamasından verim alındığı paylaşıldı. Bir süredir üzerinde çalışılan bu modelin Türkiye eğitim sistemine de fayda sağlayabileceği iddia ediliyor.

Resmi bir açıklama olmamasına rağmen önümüzdeki yıl içerisindeki eğitim öğretim döneminde bu modelin denenebileceği iddia edildi. Bu konu hakkında bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

SONRAKİ HABER