Bakan Özer açıkladı! Okullaşma yüzde 11'den 98'e yükseldi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklama ile birlikte 5 yaşındaki okullaşmanın yüzde 11'den yüzde 98'e yükseldiği açıklandı.

Bakan Özer açıkladı! Okullaşma yüzde 11'den 98'e yükseldi

Bahçelievler'de bir otelde altıncısı düzenlenen "Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri"nde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 5 yaşındaki okullaşmanın artışına değindi. Yaptığı konuşmada Türkiye'nin en büyük yatırımının beşeri olduğuna değinerek okullaşma oranından bahsetti. Bu oranın oldukça yükseldiğinden bahsederek bunun yanı sıra da okul öncesi eğitim için de katılımlarda büyük bir artışın görüldüğü saptandı. 

YÜZDE 98'E YÜKSELDİ 

Edinilen bilgilere göre okullaşma oranının 5 yaş için bakıldığı zaman oldukça yükseldiğine değinerek İlkokul ve liseler için de bu oranların yüzde 100 seviyelere çıktığından bahsetti. Yapılan açıklama, "5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 11'den yüzde 98'e geldi. İlkokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,63 yani yüzde 100'e ulaştı. Ortaokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,44. Liselerdeki okullaşma oranı yüzde 44'ten yüzde 95'e ulaştı. İşte bunu yapmak için sadece fiziksel yatırım yapılmadı. İnanılmaz bütçeleri kapsayan sosyal politikalar uygulandı." şeklindeydi. 

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME DE ÖNEM ARTTI 

5 yaş ve üzeri eğitimde katılımın artmasının yanı sıra da 3 yaş grubunda da okullaşma oranının arttığına Bakan Özer, "Okul öncesindeki eğitim sadece bilişsel becerileri arttırmıyor. Okul öncesine erişen bireylerin okul öncesine erişmeyen bireylere göre eğitimde ve istihdamda kalma süreleri çok daha yüksek. Ama en önemlisi suça bulaşma oranları daha düşük. Biz okul öncesi eğitime ağırlık vererek sadece eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmiyoruz. Çok daha donanımlı bir şekilde becerilerini güçlendirerek yetiştirip Cumhuriyet'imizin ikinci yüzyılında çok daha iddialı bir ülke olma adına çok önemli bir yatırım yapıyoruz." açıklamaları ile değindi. 

MESLEKİ EĞİTİM PROJELERİ 

Eğitim konusunda verilen desteklerinin artmasının yanı sıra bütçenin de bu konuda arttığını açıklayan Bakan Özer, "Öğretmenlerimiz hangi eğitimi istiyorlarsa o eğitimi alsınlar diye bütçe gönderdik. 2021 yılındaki bütçe 8,9 milyon iken 2022 yılında bütçeyi 292 milyona çıkardık. Bunun 210 milyonunu doğrudan okullara gönderdik. Gördük ki okullar bütçeyi kullanabiliyorlar. İlk kez 6,5 milyarlık bütçeyi tüm okullarımıza gönderdik. Bütçe gönderilmeyen tek bir okul kalmadı. İstedik ki okullarda temizlik malzemelerini, kırtasiye malzemelerini gönderdiğimiz bütçeyle karşılasınlar." şeklinde konuştu. 

Son olarak da öğretmen başına düşen eğitim saati hedeflerinden da bahsetti. 

SONRAKİ HABER