2023 LGS sınav yerleri açıklandı: LGS sınav yeri sorgulama ekranı!

4 Haziran Pazar günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav giriş yerleri açıklanmasının ardından öğrenciler sınav giriş yerlerini merakla araştırmaya koyuldu. Peki ya sınav giriş yerlerini öğrenciler nereden öğrenecek? İşte, cevabı…

2023 LGS sınav yerleri açıklandı: LGS sınav yeri sorgulama ekranı!

LGS sınav giriş yerleri açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın LGS giriş belgelerini yayınladığını duyurduktan hemen sonra birçok öğrenci sınav giriş yerini öğrenmek için araştırmalara başladı. Binlerce öğrenci tarafından girilecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS), öğrencilerde heyecan yaratmaya devam ediyor. Sınav giriş yerlerinin de belli olmasıyla sorgulamaya başlayan öğrenciler, sorularına cevap arıyor.

LGS sınavı ne zaman yapılacak?

Bakan Mahmut Özer açıklama yaptı. Yapılan açıklamalara göre sınav 4 Haziran 2023 tarihinde geçekleştirilecek. Aynı zamanda öğrencilerin de sadece 1. Dönem konularından sorumlu tutulacağını da ayrıca belirtti. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları ise 26 Haziran da  MEB'in kendi internet adresinde belli olacak.

LGS sınav yerleri açıklandı mı?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav yerleri açıklandı. Sınav yerlerini öğrenciler e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden öğrenebilecekler. Öğrenciler e okul sistemine girerek LGS sınav yerlerini öğrenebilir.  LGS, 4 Haziran 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek. Birinci oturum 9:30 itibariyle başlayacak ve 50 soru sorulacak. İkinci oturuma ise 11:30 itibariyle başlanacak ve 40 soru sorulacak. Toplamda 90 soru sorularak sınav gerçekleştirilecek. İlk oturum süresi 75 dakika olacak ikinci oturum ise 80 dakika olacak.

LGS sınav konuları nelerdir?

2023 yılında LGS’ye girecek öğrenciler için sadece birinci dönemden sorular görecek. İkinci dönem konuları sınavda olmayacak. LGS Matematik sınavı için; Çarpanlar ve katlar ünitesi, üslü ifadeler ünitesi, kareköklü ifadeler ünitesi, veri, olasılık ünitesi, denklemler ünitesi, üçgenler ünitesi, eşlik benzerlik ünitesi, dönüşüm geometrisi ve geometrik cisimler üniteleri olacak.

 LGS Türkçe Konuları; Sözcükte anlam ünitesi, cümlede anlam ünitesi, cümlenin ögeleri ünitesi, atasözleri ve deyimler ünitesi, paragraf ünitesi, yazım ve noktalamadan konular gelecek.

 LGS Fen Konuları; Mevsimler ve İklim ünitesi, DNA ünitesi, basınç ünitesi, basit makineler ünitesi, çevre ünitesi, madde ve endüstri ünitesi, madde ve doğa üniteleri olacak.

 LGS İnkılap konuları; Bir kahraman doğuyor ünitesi, milli uyanış ünitesi, ya istikal ya ölüm üniteleri karşınıza çıkacak. LGS Din konuları; Kader inancı ünitesi, zekat ünitesi, sadaka ünitesi, din ve hayat ünitesi olacak.

LGS İngilizce Konuları; Friendship ünitesi, Teen life ünitesi, in the kitchen ünitesi, on the phone ve the internet üniteleri sınav kapsamında olacaktır. LGS sınavı sözel bölümü 50 soru, sayısal bölümü 40 soru olacak şekildedir.

SONRAKİ HABER