Eğitim hayatı yarıda kalanlara müjde Sigortanız yapılacak, maaşa bağlanacaksınız!

2022 yılının gelmesi ile birlikte hizmet içi düzenlemelerine bir yenisi daha eklendi. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemede, eğitim hayatı yarıda kalmış milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir karar alındı. İşte MEB 2022 düzenlemelerine ilişkin haberin ayrıntıları…

Eğitim hayatı yarıda kalanlara müjde Sigortanız yapılacak, maaşa bağlanacaksınız!

Yeni yıla girilmesi ile birlikte, yeni dönemde vatandaşlara daha iyi hizmet vermek isteyen kurumlar, kurum içi hizmetlerinde çeşitli değişikliklere gittiler. Yapılan düzenlemeler ile hem vatandaş hem de ülke çıkarları gözetilmeye çalışılırken, bir yenilik haberi daha Millî Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, yeni dönem ile birlikte, mesleki eğitim alanında yaptığı değişiklikleri açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Açıklama Geldi!

2022 yılına girilmesi ile birlikte, yeni dönem düzenlemeleri hız kesmeden yapılmaya devam ediliyor. Kurumlar tarafından yapılan hizmet düzenlemelerine bir yenisini de Millî Eğitim Bakanlığı ekledi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim alanında yapılan yenilikleri açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen 3308 sayılı Mesleki Eğitimi Düzenlemeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Mahmut Özer, bu kanun ile birlikte mesleki eğitimde yeni bir döneme girilmiş olduğunu ve sektör içerisinde aradığı kalifiye elemanı bulamadığı için şikâyet eden işverenlerin artık böyle bir şikayetinin olmayacağını belirtti.

Öğrenci Maaşa Bağlanacak!

Mesleki eğitim alanında yapılan düzenlemeleri açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yapılan kanun değişikliği ile birlikte, meslek lisesinde eğitim alan öğrencilerin maaşa bağlanacağını belirtti. Buna göre mesleki eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler, ilk sınıfta asgari ücretin 3’te 1’ini, son sınıfta ise asgari ücretin yarısını alacak. Öğrencilere verilen bu maaşlar ise devlet tarafından karşılanacak.

Eğitim Hayatı Yarıda Kalmış Olanlara Müjde Verildi!

Mesleki eğitim alanında yapılan kanun değişikliği ile birlikte, eğitim hayatı yarıda kalmış olan kişilerin de istihdam edilmesine fırsat tanındı. Yapılan değişikliğe göre ortaokul mezunu ya da lise terk olan kişiler, yaşları ne olursa olsun bir mesleki eğitim merkezine giderek kayıtlarını yaptırabilecek. Dışarıdan kayıt yaptıran kişiler için farklı bir eğitim programı düzenlenecek ve bu kişilere de devlet tarafından maaş ödenecek.

SONRAKİ HABER