e-Devlet üzerinden sorgulama yapanlara müjde 2 bin 706 TL yatırılacak!

Geride bıraktığımız 2021 yılının ardından birçok alanda yeni döneme dair düzenlemeler yapılmaya başlandı. Milyonlarca vatandaşı sevindiren emekli ve memur maaşı haberinin ardından, bir müjde daha verildi. Belirlenen grup içerisinde yer alan kişilerin hesaplarına 2 bin 706 TL tutarında ki ödemenin yatırılacağı ilan edildi. İşte sosyal yardım haberine ilişkin ayrıntılar…

e-Devlet üzerinden sorgulama yapanlara müjde 2 bin 706 TL yatırılacak!

2022 yılının ilk haftasında, yeni dönemi ilgilendirecek olan birçok mali konu hakkında düzenlemeler yapılmaya başlandı. Her gün yeni bir ilanın yayınlandığı gündem haberlerine, bugün itibari ile bir yenisi daha eklendi. Evde hasta bakımı yapan kişilerin hesaplarına, nakit yardımı yatırılacağı ilan edildi.

Yardım Parası Yükseltildi!

Evde hasta, yaşlı ya da engelli bireylerin bakımını üstelenen kişiler, her yıl devletin karar vermiş olduğu sınırlar içerisinde birtakım ödemeler alıyordu. 2021 yılına ait enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte, hasta bakımını üstlenen kişilere verilecek olan nakdi yardımın yeni tutarı belirlenmiş oldu.
2021 yılında bin 798 TL olarak hesaplanan Evde Bakım aylığı ücreti, 2021 yılı yılsonu verilerinin açıklanmasından sonra yükseltildi. Buna göre evde hasta bakımını üstlenmiş olan kişilere, 2022 yılı içerisinde devlet tarafından 2 bin 706 TL ödeme yapılacak.

Evde Bakım Aylığı Şartları Nelerdir?

Çeşitli sebeplerden ötürü hastalanmış kişilere evde bakım desteği veren kişiler, devletin sağlamış olduğu hizmetlerden biri olan evde bakım aylığı hizmetinden nasıl yararlanacaklarını araştırmaya başladı. Buna göre evde bakıma muhtaç olan bir hastaya sahip olan kişilerin, evde bakım aylığına başvuru yapabilmesi için sağlamaları gereken şartlar şu şekilde belirlendi:
• Evde bakılan engelli bireyin en az yüzde 50 oranında herhangi bir engele sahip olması ve bu engelin çeşitli sağlık kurumlarından alınan sağlık raporu ile kanıtlanmış olması
• Evde bakılan hasta bireyin, yeme içme tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını kendi karşılayamıyor olması
• Hane içi kişi başı gelirin bin 704 TL’yi aşmıyor olması

Başvuru Şekli

Evde Bakım aylığı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, e-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapabilmektedir. Aylık ödeme hizmeti başvuru sonuçları, e-devlet üzerinden 30 gün içerisinde bildirilmektedir.