Dolar/TL 2022 zirvesini yeniledi! Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu: zarlar atıldı, reis kaybetti

Türkiye'de Amerikan doları Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Dolar yükselişe geçerken ekonomistler tarafından gelen açıklama ve yorumlarda takip ediliyor. Dolar/TL 2022 zirvesini yeniledi! Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu: zarlar atıldı, reis kaybetti

Dolar/TL 2022 zirvesini yeniledi! Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu: zarlar atıldı, reis kaybetti

Dolar/TL 2022 zirvesini yeniledi! Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu: zarlar atıldı, reis kaybetti - Türkiye'de Amerikan doları Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Dolar yükselişe geçerken ekonomistler tarafından gelen açıklama ve yorumlarda takip ediliyor. Resmi Twitter hesabından merak edilenleri açıklayan Tunç Şatıroğlu ekonominin adım adım buralara nasıl geldiğini açıkladı. İşte detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor!

Tunç Şatıroğlu'nun açıklamalarından satır başları..

"Naci Ağbal görevden alınınca Dolar çıktı TL yatırımcısı zarar etti. Faiz indirimlerinde yine Dolar çıktı TL yatırımcısı zarar etti. Bunları yapan da seyretti. Devalüasyona seyirci kalmak Türkiye'de bir siyasetçinin kariyerinde yaptığı son büyük hata olmuştur."

"Faiz arttırmak çözüm mü? Artık faiz arttırmak zarar vermez mi? Ne yani faiz yüzde 80 mi olsun? Faiz vermek nereye kadar? Bu soruların cevabı "battı balık yan gider" Bitti artık. İstediğinizi yazın, söyleyin. Bitti."

"Bu hükümet artık piyasalara güven veremez. Kimse güvenip dövizini altınını bozmaz. Ancak tefeci faizi verirseniz bir kısım yatırımcı belki bozar. Tefeci faizine bile birçok yatırımcı güvenmez. Güven bitti."

"Naci Ağbal görevden alındığında hem televizyona çıktım söyledim hem de sosyal medya hesaplarımdan duyurdum. Dolar TL haftayı 7,86 üzerinde kapatırsa Rubicon geçilmiştir dedim. Ne yapıp edip o hafta yangını söndüreceklerdi. İzlemeyi tercih ettiler. Zarlar atıldı. Reis kaybetti."

Dolar/TL 2022 zirvesini yeniledi! Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu: zarlar atıldı, reis kaybetti

"Bir daha ne o kuru 7,20'ye indirmeleri mümkündür, ne de alım gücünü o günkü seviyeye çıkartmaları. Yine de bazı meczuplar bu yapılanlara destek oluyor, vardır bir bildikleri demeye devam ediyor. Cevap vermiyorum artık. Engelleyip geçiyorum. Zaman kaybılar."

"Böyle ortamda stratejiyi de iyi düşünmek lazım. 1. TL'de uzun kalamazsınız, paranız aşırı değer kaybediyor. 2. Dolarda kalsanız şimdilik baskılanıyor. 3. Altın hem dolar baskılandığı hem de Fed faiz arttırdığı için baskılanıyor."

"4. Borsaya yatırsanız bu sefer de kim bilir istikrar getiriyoruz diye ne zarar verecekler diye diken üzerindesiniz. 5. Ayrıca bitmek bilmeyen halka arzlar paranın endekse girmesine engel oluyor. 6. ABD borsaları da Fed beklentileriyle iyi değil. 7. Kripto zaten çok riskli."

"8. Konut fiyatları şiştikçe şişti, alabilen aldı, alamayanın da artık alacak gücü kalmadı. 9. Araç almak ticaret, yatırım değildir. Yani konumuz değil."

"Benim beklentim bir yerden sonra enflasyonun düştüğünü gören Fed bu sıkılaştırmadan vaz geçecek. O zaman ABD borsalarında ve kriptolarda yükseliş göreceğiz. Değerli metaller de sonradan eklenecek. Bu süreç BIST için de pozitif olur."

"O zaman ne yapacaksınız? Paranızın bir kısmı Borsa İstanbul'da, bir kısmı dolarda, bir kısmı ABD borsalarında, birazı da değerli metallerde olmalı. Eurobond alıyorsanız vadesine kadar tutmak üzere almalısınız. Eurobond fonu almamalısınız. CDS artarsa fon zarar eder."

"Az risk almak isteyen dolar alıp faize koymalı. Biraz daha risk alabilen dolara ek olarak değerli metal de alabilir. Borsa yatırımı herkese uygun değildir. Bu zamanda al sat yapmayıp, dengeli bir portföy oluşturup bekleyeceksiniz. Her gün fiyatlara bakmayacaksınız."

"ABD hisselerine yatırım için TEFAS'tan bir yatırım fonu alın. Doğrudan hisse alacaksanız endeks borsa yatırım fonu SPY alın. Hisse seçmeye kalkmayın. Benden de ABD hissesi analizi talep etmeyin. Orası ayrı dünya. Damodaran bile klasik değerleme anlayışını sorguluyor."

"Teknoloji hisselerini anlamlı bir şekilde değerlemek mümkün değil. Munger, Tesla için almam ama açığa da satmam diyor. Ackman devasa Netflix yatırımını büyük zararla sattı. O yüzden bu işler sizi de beni de aşar."