Doların 17 Lira'yı Aşmasının Ardından Merkez Bankası'ndan Yeni Bir Müdahale Daha Geldi!

Dolar/TL'de kritik seviye aşıldı! TCMB'den döviz piyasasına 5'inci müdahale geldi. İşte piyasalarda son durum…

Doların 17 Lira'yı Aşmasının Ardından Merkez Bankası'ndan Yeni Bir Müdahale Daha Geldi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz gün hafta kapanışında dolar/TL’nin 17 lira seviyesine gelmesinin ardından piyasalara yeniden bir müdahalede bulundu. Geçtiğimiz haftalarda dolar/TL’nin her yükselişinden sonra dolar satarak kura müdahale eden TCMB, haftanın son işlem gününde 5’inci müdahaleyi yapmak zorunda kaldı.

Dolar/TL’nin 17 ve Euro/TL’nin 19 seviyesinin aşılması kritik seviyenin de üzerine çıkarak TL’nin tarihi boyunca en yüksek değer kaybını yaşadığı vurgulanıyor. Yabancı para karşısında sürekli değer kaybeden TL, Merkez Bankası’nın müdahalesi sonrasında dolar karşısında yeniden 16 lira seviyelerine gerilemiş durumda.

Merkez Bankası’ndan Dolara Beşinci Müdahale

TCMB’nin Aralık ayı başından itibaren kurda yaşanan sert yükselişi önlemek adına müdahaleler gelmeye devam ediyor. Aralık ayının başından itibaren 5’inci müdahalesini de geçtiğimiz gün yapan Merkez Bankası, kura müdahale için yapılan ilk üç satış kapsamında 14 lira seviyesinin aşılmaması hedeflenmişti. 14 lira seviyesinin müdahalelere rağmen aşılmasının ardından iki müdahale daha geldi.

Müdahale için adeta rezervleri eriyen TCMB’nin, 1 Aralık’ta yapılan ilk müdahalesi için 650 milyon dolar, 3 Aralık’ta yapılan ikinci müdahale için 400 milyon dolar, 10 Aralık’ta yapılan üçüncü müdahale için 500 milyon dolar ve 13 Aralık’ta yapılan dördüncü müdahale için 2,5 milyar dolar seviyesinde işlem yapıldığı belirlenmişti. Yapılan beşinci ve son müdahalede ise yaklaşık 4 milyar dolar seviyesinde müdahale geldiği ifade ediliyor.

Dolar/TL Hafta Sonu Ne Kadar Oldu?

Haftanın son işlem gününde 17 liraya çıkmasının ardından Merkez’den gelen 5’inci müdahale sonrasında dolar/TL yeniden 16,55 TL seviyelerine kadar geriledi. 18 Aralık Cumartesi günü itibariyle hafta sonu piyasaların kapalı olmasının da etkisiyle dolarda sakinlik görülüyor.

Dolar/TL’nin yanı sıra euro’da da sert yükseliş devam ediyor. 19 lira seviyelerini gören euro/TL, hafta sonuna 18,50 seviyelerinde başladı. Geçtiğimiz hafta 2021 yılının son toplantısında faizleri 100 baz puan daha indirme kararı alan TCMB, bu kararı sonrasında faizler yüzde 14 seviyesine gerilemişti. Gelen bu karar sonrasında dövizde de hareketliliğinin önümüzdeki haftada da devam etmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER