Dolarda Sert Dalgalanmalar Devam Ediyor! Uzmanlar Uyardı! 10 Aralık Dolar Ne Kadar?

Uzun süredir sert bir yükseliş eğilimi içinde olan dolar, TCMB'nin müdahalesi sonrasında sakinledi. Ancak sert dalgalanmaları devam etmesi bekleniyor. İşte döviz piyasalarında son durum.

Dolarda Sert Dalgalanmalar Devam Ediyor! Uzmanlar Uyardı! 10 Aralık Dolar Ne Kadar?

10 Aralık Cuma günü itibariyle haftanın son işlem gününde dolar/TL yukarı yönlü eğilimine devam ediyor. 14 TL seviyelerine dayanan ve TCMB’nin müdahalesi sonrasında 13,70 – 13,80 TL bandında kalan dolar kurunda belirsizlik devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporuna göre, müdahale sonrasında TCMB’nin toplam rezervlerinin 2 milyar 120 milyon dolar azaldığı belirtildi. Kura müdahale için yüksek oranda dolar satışı yapılmıştı.

Merkez Bankası Rezervleri Azaldı

Dolar kurunun 14 lira seviyesine hızlı bir şekilde dayanmasının ardından kura müdahale için döviz satışına başlayan TCMB’nin haftalık raporunda, 3 Aralık ile biten hafta için toplamda 2 milyar 120 milyon dolar azalma yaşandığı belirtildi.

Piyasaları doğrudan etkileyen Merkez Bankası, 16 Aralık’ta yeni toplantısını yaparak yeniden yönün belirlenmesini sağlayacak. Hükümetin faiz indirimine işaret eden açıklamalarına göre TCMB’nin de faiz indirimi yapacağı sinyalleri güçlenmiş oldu.

Dolar/TL Ne Kadar?

Haftanın son işlem gününde 10 Aralık Cuma sabah saatleri itibariyle dolar fiyatları yukarı yönlü eğilimine devam ediyor. Yüzde 0,22 artı değerle yukarı yönlü hareketini sürdüren dolar, 13,81 TL seviyesinden satış fiyatı ile işlem görüyor. Piyasalarda gün boyunca takip edilecek yeni verilere göre dolar fiyatlarında da hareketlilik yaşanması bekleniyor.

Döviz ve altın piyasalarında hafta boyunca geçtiğimiz haftalara göre sakin bir seyir izlendi. Ancak haftanın son işlem gününde gelecek piyasa verilerinin yönün yeniden yukarı yönlü revize edilerek yükselişin hızlanacağı ifade ediliyor.

Euro ve Sterlin Ne Kadar?

Doların yanı sıra birçok yabancı para karşısında değer kaybeden TL, sterlin ve euro karşısında da düşüş yaşadı. 15,59 TL seviyesinden işlem gören euru/TL’yi, 18,27 TL seviyesi ile İngiliz Sterlini izlemeye devam ediyor. Haftalardır TL’nin yaşadığı değer kayıpları sonrasında, son dönemde en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke parası olarak Türk Lirası kısa zamanda ilk sıralara yükseldi.