Dolarda Bugün Sert Dalgalanmalar Devam Ediyor! Döviz Piyasalarında Son Durum

7 Aralık Salı günü itibariyle haftanın ikinci işlem gününde kurda yine hareketlilik görünüyor. Dolar/TL yeni güne hareketli başladı…

Dolarda Bugün Sert Dalgalanmalar Devam Ediyor! Döviz Piyasalarında Son Durum

Aylardır sert bir yükseliş eğilimi içine giren dolar, TL’nin tarihinin en büyük değer kaybı karşısında yükselmeye devam ediyor. Yeni haftaya hareketli başlayan dolar, 14 lira seviyelerine yeniden dayanmış durumda.

Geçtiğimiz hafta kapanışında 13,90 TL seviyelerine kadar ilerleyen dolar, bu hareket sonrasında TCMB’nin dolara müdahalesi sonrası nispeten gerilemişti. Merkez Bankası’nın dolara kısa süreli aralıklarla müdahalesi sonrasında hafif gerileyen dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında yeniden yükselişe başladı. Geçtiğimiz hafta Çarşamba ve Cuma günü müdahale edildiği duyurusu yapılmıştı.

Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

Piyasalarda dolar hareketliliği devam ediyor. Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta yapılan müdahaleye rağmen fiyatının yeniden 14 lira seviyelerine kadar dayandığı görülmektedir. 7 Aralık Salı sabah saatleri itibariyle haftanın ikinci işlem gününe 13,80 TL seviyesinde başlayan dolar, bir önceki kapanışının üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Dolar endeksi ise bir önceki kapanışın üzerinde yüzde 0,2 artış ile 96,3 seviyesine ulaşmış durumda. Öte yandan euro cephesinde de benzer bir durum söz konusu. Euro/dolar paritesinde de yüzde 0,3 azalış ile 1,1280 seviyesinden işlem görüyor. Döviz piyasalarında yaşanan sert artışlar sonrasında birçok sektörde de yeni zamlar gündeme gelmeye devam ediyor. Kurda yükseliş eğiliminin ise hafta boyunca devam etmesi beklentisi sürüyor.

Dolar Fiyatları Durdurulamıyor!

Geçtiğimiz hafta Çarşamba ve Cuma günü TCMB’nin dolar kuruna müdahalesi sonrasında 13,90 TL seviyelerine kadar ilerleyen dolar, 12 lira seviyesine kadar gerilemişti. Ancak sonraki günlerde gelen yeni açıklamalar yeniden hızlı bir artış yaşanmasına neden oldu. Ayrıca dövizde yaşanan artış sonrasında birçok alanda yeni zamlar yapılmaya başladı.

Bir önceki hafta performansına göre yine benzer bir grafik izleyen dolara karşı Merkez Bankası tarafından yeni bir hamle gelebileceği düşüncesi doğdu. 13,85 TL seviyesinin aşılması halinde yeniden TCMB’nin bir müdahalesi söz konusu olabilir. 13,80 TL seviyesinde haftanın ikinci işlem gününe başlayan dolar/TL, yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Kritik eşiğin aşılması halinde fiyatların sert yükselişlerine devam etmesi düşünülüyor.