Dolara TCMB'den Yeni Müdahale! Kurda Dalgalanma Sürüyor! Yeni Günde Dolar Ne Kadar Oldu?

Kurda yaşanan olağanüstü artış sonrasında TCMB tarafından kura müdahale için piyasaya satış yaparak müdahale ettiği açıklandı. Açıklama sonrası dolar ne kadar oldu?

Dolara TCMB'den Yeni Müdahale! Kurda Dalgalanma Sürüyor! Yeni Günde Dolar Ne Kadar Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 7 yıl sonra bir ilke imza atılarak piyasada dolar kuruna müdahale için piyasalara doğrudan satım yönünden müdahale edildiği açıklandı. Satılan döviz miktarı ise söz konusu açıklama kapsamında yer almadı. Açıklama sonrasında 13,80 TL seviyelerinden 12,50 TL seviyesine gerileyen dolar/TL, bu seviyede kalıcı olmadı ve yeniden 13 liranın üzerine çıktı.

Merkez Bankası tarafından piyasalara müdahale için en son 2014 yılının Ocak ayında benzer bir uygulamaya gidilmişti. 3.15 milyar dolar satarak müdahale etmişti. Ancak 7 yıl aradan sonra gelen müdahalede ne kadar miktar satış yapıldığı bilinmiyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Merkez Bankası müdahalesi sonrasında fiyatı düşen dolar/TL, bu seviyelerde kalıcı olmadı. Kısa süre içinde yeniden fiyatı fırlayan dolar, 2 Aralık Perşembe günü itibariyle hafta kapanışından bir gün önce 13,50 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar dışında diğer yabancı paralarda da benzer bir yükseliş söz konusu.

TCMB’nin faiz indirimi kararları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi hakkında açıklamaları sonrasında tarihi bir rekor kıran dolar/TL, TCMB’nin müdahalesine rağmen yükselmeye devam ediyor. Hafta boyunca sakin bir seyir izleyen dolar, hafta kapanışına az bir süre kala yeniden 13,50 lira seviyelerinin üzerine çıkarak 14 TL sınırına dayanmış durumda.

Piyasalarda Dolar Etkisi Görülmeye Devam Ediyor

Döviz piyasalarında kur artışının hızlanması nedeniyle birçok sektör bu artıştan olumsuz etkilendi. Özellikle otomobil piyasaları başta olmak üzere; enerji, gıda ve elektronik vb. birçok sektörde üst üste zamlar gelmeye başladı. 13,52 TL seviyesinden yeni güne başlayan doların yanı sıra euoroda da benzer bir artış söz konusu.

Euro/TL ise yeni güne 15,33 TL seviyelerinden başlayarak son kapanışının hafif üzerinde bir seyir göstermeye devam ediyor. Kurda yaşanan artışların ardından önümüzdeki dönemde de birçok farklı alanda ciddi düzeyde zamların gelebileceği ve hayat pahalılığının daha da artacağı düşünülmektedir. Özellikle enerji ve akaryakıt fiyatlarına yılbaşından sonra üst üste zamların gelmesi beklendiği ifade ediliyor.