Dolar Yeniden Rekor Tazeledi! Erdoğan'ın Açıklaması Sonrasında Dolar Fiyarro 14 TL'ye Dayandı

Dolar/TL bir önceki gün açılışını 12,75 TL seviyelerinden yapmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında 13,95 TL'ye kadar fırladı. İşte dolarda son durum…

Dolar Yeniden Rekor Tazeledi! Erdoğan'ın Açıklaması Sonrasında Dolar Fiyarro 14 TL'ye Dayandı

Geçtiğimiz akşam TRT ekranlarına konuk olan ve ekonomi hakkında merak edilenleri yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlere ilişkin açıklamaları ve yeni ekonomi modelinde ısrarcı tavırları sonrasında piyasaların hareketlenmesine neden oldu. Türk Lirası’ndaki değer kaybının son dönemde hızlanması sonrasında farklı piyasalarda da etkileri görülmeye devam ediyor.

İçerde Erdoğan’ın açıklamaları ile yeniden tarihi bir rekora imza atan dolar, ABD’den gelen haberler sonrasında sert dalgalanmalar yaşadı. Fed Başkanı Powell tarafından enflasyon riskinin artmaya devam ettiğinin ifade edilmesinin ardından dolar 14 lira seviyelerine kadar dayandı.

Dolardan Üst Üste Yeni Rekor!

Dolar haftalardır sert yükselişine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta kapanışını BAE Veliaht Prensi’nin Türkiye’ye 10 milyar dolar yatırım yapılacağını açıklamasının ardından nispeten düşüş yaşayarak 12 lira seviyelerine çekilen dolar/TL, sonraki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamalar sonrasında yeniden yönünü yukarı çevirdi.

ABD’den gelen enflasyon riski verileri ve küresel piyasalarda etkisi kısa süre içinde görülen Omicron varyantı sonrasında da dolar üzerinde baskının arttığı ifade ediliyor. Piyasa verileri ve Türkiye’nin yeni ekonomi politikaları sonrasında, 12,75 TL’den güne başlayan dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında 13,95 TL seviyelerine çıkarak rekor üstüne rekor tazeledi.

Dolar Güncel Fiyatı Ne Kadar Oldu?

1 Aralık 2021 Çarşamba günü itibariyle, hafta ortasında döviz piyasalarında hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Dün akşam saatlerinde hareketlilik yaşayan dolar yeni güne 13,58 dolar seviyelerinden başladı. Gün içinde dalgalı seyrini sürdürmesi beklenen doların yılın son ayında da fiyat artışlarına devam etmesi beklentisi bir hayli yüksek.

Pandemi sonrasında ekonomilerde yaşanan olumsuz seyrin yanında Türkiye’nin yeni ekonomi politikaları da Türk Lirası’nın yabancı para karşısında en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke parasına dönüşmesi kısa sürdü. 14 TL seviyelerini zorlamaya başlayan dolar/TL’nin hafta başından beri gösterdiği sakin seyir, dün akşam TRT canlı yayınında ekonomi hakkında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında yeniden rekora imza attı.