Dolar Yeni Haftaya Sert Başladı! Dolarda Son Durum Endişelendiriyor! Döviz Piyasalarında Son Durum

6 Aralık Pazartesi günü itibariyle dolar/TL 14 lira seviyelerine yaklaşmış durumda. İşte dövizde son durum…

Dolar Yeni Haftaya Sert Başladı! Dolarda Son Durum Endişelendiriyor! Döviz Piyasalarında Son Durum

Haftalardır sert bir yükseliş eğilimi içinde olan dolar/TL, 6 Aralık 2021 itibariyle haftanın ilk işlem gününde 13,71 TL seviyelerinden işlem görmeye başladı. Sert dalgalanmalar sonrasında birçok piyasada yaşanan fiyat artışları ve gelen yeni zam haberleri vatandaşları endişelendirmeye devam ediyor.

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrasında Merkez Bankası tarafından kura 2 defa müdahale yapılmak zorunda kalındı. Dolar fiyatının TCMB müdahalesi sonrasında azalsa da beklenen düzeyde gerileme görülmedi. Hafta kapanışını yukarı battan yapan döviz piyasalarında dolar ve euro olmak üzere birçok birim güne sert başladı.

Dolar/TL Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçtiğimiz hafta iki defa kura müdahale edilmesine rağmen fiyatı durdurulamayan dolar/TL, yeniden 14 lira seviyelerine dayanmış durumda. Haftanın ilk işlem gününde fiyatlarında ciddi bir hareketlilik görünen doların, yeni haftaya 13,71 TL seviyesinden başladığı belirlendi.

Piyasalar tarafından bir yandan küresel düzeyde yeni Koronavirüs varyantı olan Omicron ile ilgili gelişmeler yakından takip edilirken diğer yandan ABD Merkez Bankası Fed’in vermesi beklenen faiz artırımı kararı ve varlık alımlarında yapacağı düzenleme merak ediliyor. Bu hafta gelecek piyasa verileri ise doların yeniden bir yön arayışına girmesine neden olabilir.

Piyasalar Yeni Haftaya Zorlu Başladı

Haftanın ilk işlem gününde Türk Lirası yabancı paralar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Tarihinin en yüksek değer kayıplarından birini yaşayan TL, gün içinde piyasalardan gelecek haberler sonrasında yukarı yönlü hareketine devam edecek gibi görünüyor. Güncel olarak 13,73 TL seviyesinden işlem gören dolar/TL’yi, 15,52 TL seviyesi ile euro izlemeye devam ediyor.

Döviz piyasaları, Fed’in varlık alımlarında azaltma kararını erken bitirmesini ve faiz artırımı için görüşmelere başlayacağının konuşulmaya başlanmasının ardından hareketliliğini sürdürüyor. Öte yandan Omicron varyantının etkileri de piyasalarda etkisini göstermeye devam ediyor.

TCMB’den Dolar Bir Müdahale Daha Gelebilir

Piyasalarda doların 13,85 TL seviyesini aşması halinde TCMB tarafından yeniden bir müdahale gelebileceği beklentisi de artmış durumda. Daha önce 1 milyar dolar ve 300 milyon olarak gerçekleştirildiği tahmin edilen dolar satışının ardından fiyatı nispeten gerilemiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları sonrasında yeniden yükselmişti. Yeni müdahale beklentisi artmış durumda.