Dolar Kurunda Fırtına Esecek! Kritik 14 Lira Seviyesi Her An Aşılabilir! Selçuk Geçer'den Dolar Yorumu!

Piyasa tahminleri sonrasında geniş kitlelere ulaşan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunda yaklaşan fırtınayı duyurdu. 14 lira seviyesi kritik…

Dolar Kurunda Fırtına Esecek! Kritik 14 Lira Seviyesi Her An Aşılabilir! Selçuk Geçer'den Dolar Yorumu!

Yeni haftaya FED gerginliği ile başlayan piyasalar, 26 Ocak’ta FED’in faiz kararının belirlenmesinin ardından yeni tahminlerde gelmeye başladı. Faizleri sabit tutma kararı alan FED, faiz yükseltme sinyallerini de vermeye devam ediyor.

Altın ve döviz piyasalarına ilişkin kehanetleriyle birçok kişi tarafından takip edilmeye başlayan Ekonomist Selçuk Geçer ise dolar/TL’de kritik sınır olarak 14 TL seviyesini görüyor. Söz konusu seviyenin aşılması halinde 16 TL - 18 TL bandında bir ilerleme kaydedilmesini beklediğini ifade etti.

Selçuk Geçer’den Fırtına Uyarısı!

ABD’de son 40 yılın zirvesine yerleşen enflasyon rakamlarının ardından doların güçlendirilmesine yönelik Amerikan Merkez Bankası FED’in kararları merak ediliyordu. 2022 yılının ilk faiz kararını 26 Ocak’ta açıklayan FED, faizleri sabit tutarak beklentiler doğrultusunda mart ayında faiz artırımı sinyallerinin güçlendirilmesine neden oldu.

Geçtiğimiz dönemde dolar/TL’nin 25 liraya ulaşacağını söylemesinin ardından adından çokça söz ettiren Selçuk Geçer, FED’in önümüzdeki dönemde faiz artırımına girmesi halinde, Arjantin’den sonra Türkiye’nin en kırılgan ülke olduğuna dikkat çekerek, doların 15, 16, 17 TL seviyelerine bir anda tırmanışının görülebileceği tahmini yapıldı. Önümüzdeki dönemde FED’in faiz yükseltmesi ile dolarda fırtına başlayacağına ilişkin tahminler güçlenmiş durumda.

Dolar FED Kararı Sonrası Ne Kadar Oldu?

27 Ocak Perşembe günü itibariyle haftanın son işlem gününe yaklaşırken dolar/TL’de yatay seyir görülmeye devam ediyor. TCMB’nin geçtiğimiz günlerde yeni yılın ilk ayı için faiz kararını sabit bırakmasının ardından, bir önceki gün FED’den de faizlerin sabit tutulmasına karar verilmesi dolar üzerindeki gerginliği azalttı.

Hafta başından itibaren hafif bir yukarı yönlü eğilim gösteren dolar/TL, 27 Ocak itibariyle 16,64 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Döviz kurunda ise benzer bir hareketlilik söz konusu. Euro/TL 15,31 TL seviyesinden işlem görürken, İngiliz Sterlini ise 18,34 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Piyasalarda da ise FED’in gelecek dönemde vereceği faiz artırma kararları endişe yaratmaya devam ediyor.

‘’Kamugundemi.com yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım danışmanlığını yetkili kuruluşlar yapar. Kamugundemi.com'un haber kaynağı uzman yorumlarıdır."