Dolar Fiyatları Yerinde Durmuyor! Dolar Yeniden Yükselişe Geçti! Dolar Fiyatları 20 Lira mı Olacak?

Dolar fiyatları yerinde durmazken yeni endişeler gündeme gelmeye devam ediyor. Dolar fiyatları yeniden yükselecek mi? İşte uzmanlardan flaş dolar yorumları...

Dolar Fiyatları Yerinde Durmuyor! Dolar Yeniden Yükselişe Geçti! Dolar Fiyatları 20 Lira mı Olacak?

Dolar fiyatları yapılan son müdahale ve açıklamaların ardından hızlı bir düşüş yaşamıştı. 10 liraya kadar gerileyen dolar yüzleri güldürmüştü ancak bu süreçte beklenildiği gibi yerinde kalmadı. Günden güne yavaş yavaş yükselmeye devam etti. Son günlerde ise bu yükselişi giderek hızlandırdığı belirlendi.

Dolar fiyatlarının yeniden ivmeyi sert biçimde yukarı çevirmesinin ardından yeniden müdahale edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Çünkü son Merkez Bankası müdahalesinde dolar 17 liraya kadar ulaşmıştı. Şimdilerde yeniden aynı seviyelere doğru ilerlemeye başladı.

DOLAR İÇİN MERKEZ BANKASI 5 KEZ MÜDAHALEDE BULUNDU

Merkez Bankası dolar fiyatlarının sakinleştirilmesi için sadece Aralık ayı içerisinde beş kez müdahalede bulundu. İlk müdahale 1 Aralık tarihinde yapıldı. 1 milyar dolarlık satış sonrasında dolar fiyatları 12.40 lira seviyelerine kadar düştü.

İkinci müdahale 3 Aralık tarihinde geldi. 300 milyon dolarlık döviz satışı ile yeniden küçük de olsa bir gerileme yaşandı.

10 Aralık tarihinde üçüncü müdahale geldi. Ancak bu müdahalenin etkileri çok kısa sürdü ve kısa süre içerisinde yeniden yükseldi. 13 Aralık tarihinde de yapılan müdahale sonrasında yeni bir yükselişin yaşanması uzun sürmedi. Son müdahale ise 17 Aralık tarihinde meydana geldi.

DOLAR FİYATLARI BU SEFER 20 LİRAYA ÇIKAR MI?

Dolar fiyatlarının güncel hali şimdilerde 13.71 lira civarında geziniyor. Güne yine yüksek kur üzerinden başladığı belirlendi. Yaşanan artışın devam ettiği ifade ediliyor. Uzmanlar ise yeni bir yükselişin çok uzak olmadığı konusunda hemfikir görünüyorlar. Bu süreçte doların 20 liraya kadar yükseleceğini de düşünenler bulunuyor.

Yaşanabilecek yeni bir yükseliş sonrasında hükümetin nasıl önlem alacağı ve nasıl bir durdurma politikası izleyeceği merak konusu oldu. Çünkü son yapılan değerlendirmelere göre mevduat koruma politikasının pek işe yaramadığı görülüyor.