Dolar Bir Günde 15 TL Olacak! Selçuk Geçer'den Devalüasyonist Risk Açıklaması

Dolar kurunun geleceğine ilişkin Selçuk Geçer açıklamalarda bulundu. Selçuk Geçer değerlendirmelerinde dolar kurunun devalüasyonist etkiler ile bir gecede 15 TL'ye çıkabileceğini söyledi.

Dolar Bir Günde 15 TL Olacak! Selçuk Geçer'den Devalüasyonist Risk Açıklaması

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası para piyasaları oluşan endişerin etkilerini üzerinden atmaya çalışıyor. Faiz oranlarına dair indirim olabileceği iddiaları piyasalarda dolar kurunun yükselmesine neden olmuştu.

Dolar kurunda yaşanan son yükselme hamlesi ve ardından gelen faiz indirimi ile başlayan gevşeme ekonomistler tarafından değerlendirildi.

SELÇUK GEÇER'DEN DOLAR KURU AÇIKLAMASI

Dolar kuruna dair sert yorumları ile dikkat çeken Selçuk Geçer, yeni bir değerlendirmede bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası (FED) kararlarını yorumlayan ünlü ekonomist TL üzerinde oluşan riskleri değerlendirdi. FED üzerinde faiz baskısı oluştuğunu ve son dönemlerde bu baskının arttığını ifade eden Geçer, Türk Lirası'nın bir günde çok ciddi değer kaybı yaşayabileceğini söyledi.

Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararı kapsamında politika faiz oranları yüzde 19.00 seviyesinde kalmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz toplantısı öncesinde yaptığı konuşmasında faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini ifade ederek, faizlerin düşürüleceğini ifade etmişti. Bu açıklama enflasyon oranlarının yüksek olduğu ağustos döneminde indirim olabilir mi endişelerini beraberinde getirse de TCMB'den sürpriz bir karar çıkmamıştı.

dolar

DOLAR KURUNDA İLK HEDEF

Alınan karar sonrasında ise dolar kuru çok düşük seviyeli geri çekilmeler yaşasa da bulunduğu bant aralığında kalmıştı. Şuan da 8.55 TL seviyesinde bulunan dolar kurunun yeni hedefleri hakkında açıklamada bulunan Selçuk Geçer, ilk hedefin 8.60 TL ve daha sonra 8.80 TL olduğunu söyledi.

ABD'DEN GELEN VERİLER

Dolar kurunun küresel piyasalarda ki etkisini, ABD'den gelen veriler ile değerlendiren Geçer işsizlik oranlarının son 3 haftadır düştüğünü söyledi. Bunun yanında bir diğer önemli verinin üretici enflasyonu olduğunu vurgulayan Geçer bu oranların da beklentilerin çok üzerinde 7.8 olarak açıklandığını ifade etti. ABD'de üretici ve tüketici enflasyon oranları arasında ki makasın açıldığını söyleyen Selçuk Geçer FED'in faiz artırımı yapabileceğini söyledi.

dolar2

Ekonomist Selçuk Geçer, FED faiz artırırsa dolar kurunun nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin ise "Fed varlık alımlarını azaltırsa ya da faizleri artırmaya başlarsa doların çıkışı hızlanacak. Türkiye gibi Merkez Bankası rezervleri zaten büyük sıkıntıda olan ülkelerde ise kırılmalar başlayacak. Bizim bugün de dolara ihtiyacımız var. Yarın böyle bir tavırla birlikte dolara olan ihtiyacımız artacak devalüasyonist etkileri beraberinde getirecek. Bugün dolar 8.60 TL’den 8.80 TL’ye gittiğinde ‘fena gitmiş’ diyoruz ya. O gün biranda bir bakacağız bir günde dolar kuru 15 TL’ye gitmiş." açıklamasında bulundu.

Geçer dolar kuruna dair analizinin sonunda ise FED'in varlık artırımı hamlesinin en çok bizim gibi ülke piyasalarını etkiliyor dedi.