Doğalgaz ve Elektrik Zamlarından Sonra Beklenen Açıklama Geldi! Yüzde 50 Destek Geliyor

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamlar devam ederken hükümetten beklenen açıklama sonunda geldi. Yüzde 50 oranında destek için kollar sıvandı.

Doğalgaz ve Elektrik Zamlarından Sonra Beklenen Açıklama Geldi! Yüzde 50 Destek Geliyor

Pandeminin hayatımıza girdiği ilk andan itibaren fatura vatandaşa yansımaya başladı. Pek çok ürün ve hizmet faturası arttı. Bunun ardından pek çok vatandaş hastalığın yanı sıra bozulan ekonomi ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada ekonomik veriler alt üst oldu. Bu süreçte elektrik üretimi sırasında kullanılan kömür fiyatları yükseldi. Bu yükseliş 5 kat arttı. Ardından doğalgaz fiyatları neredeyse 10 kat artmış oldu. Bu süreçten etkilenen ülkelerden birisi de Türkiye oldu.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE GELEN ZAMLAR ÇOK KONUŞULDU!

Maliyetlerin sürekli olarak artmasının ardından vatandaşın cebi oldukça yoruldu. Yeni yılın ilk günü doğalgaza yüzde 50 elektrik faturalarına da yüzde 120’ye varan zamlar yapıldı. Vatandaş kara kara bu faturaların altından nasıl kalkacaklarını düşünmeye başladılar.

Bir yandan vatandaşa zamların en az seviyede yansıtılması için kademeli tarife gündeme geldi. Bu süreçte yeni destekler için çalışmalar başladı.

DEVLET FİYAT FARKINI YANSITMAMAK İÇİN FORMÜLLER DÜŞÜNÜYOR

Daha önce de gündeme gelen maliyet artışlarının tamamının vatandaşa anında yansıtılmaması için çalışmalar yapılmıştı. Bu maliyet artışları geçmişte elektrik faturalarının yarısı, doğalgaz faturalarının da dörtte üçü şeklinde gündeme getirilerek vatandaşa zam olarak yansıtılmamıştı.

Yeni dönemde de devlet desteğinin devam etmesi için çalışmalar devam edecek. Yapılacak destek sonrasında doğalgaz fiyatlarının yarısı, elektrik fiyatlarının ise dörtte biri olacak şekilde çalışmalar devam edecek. Devlet tarafından verilecek destek tutarı ise 100 milyar lira olarak açıklandı.

Özellikle doğalgaz faturalarını düzenlemek için yeni arayışlar devam ediyor. Enerji Bakanı tarafından yapılan son açıklama ile Karadeniz keşifleri devam ederken, 2022 yılında yeni keşifler konusunda müjdeli haberin verilmesi planlanıyor.