Diyanet'ten hayat pahalılığı fetvası: fiyatları tayin eden Allah'tır

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu fiyat artışları ve hayat pahalılığı ile ilgili verdiği fetva ile gündeme geldi. "Fiyatları tayin eden Allah'tır cümlesi ise fetvada en çok dikkat çeken kısımlardan oldu.

Diyanet'ten hayat pahalılığı fetvası: fiyatları tayin eden Allah'tır

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 20 Temmuz tarihli bir fetva dikkat çekti. Diyanet'in fiyat artışları ve hayat pahalılığı için verdiği fetvada yer alan ifadeler dikkat çekti.

Son dakikalarda gündeme gelen fetva ile ilgili sosyal medya platformlarında çok sayıda vatandaş paylaşım yapmaya başladı. Diyanet tarafından verilen hayat pahalılığı fetvasına dair detaylar ve satır başları haberin devamında, Kamu Gündemi'nde...

"Fiyatları Tayin Eden Allah'tır"

Diyanet İşleri Başkanlığı, çok sayıda vatandaşın ilettiği sorular ve istekler üzerine yeni bilgi, mesaj ve fetvalar yayımlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 20 Temmuz tarihli bir fetva ise son dakikalarda çok konuşuldu ve ülke gündeminin üst sıralarında yerini aldı. Diyanet'in bu fetvasında yer alan fiyat artışları ve hayat pahalılığı ile ilgili açıklama dikkat çekti.

"Ticarette kar haddi var mı?" şeklinde Diyanet'e gelen soruya Diyanet'in verdiği yanıt dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanlığı bu soruya cevaben;

“İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” aktarılan fetvada bir hadisin de paylaşılması dikkat çekti. Paylaşılan hadiste yer alan ifadeler şu şekilde;

“Konuyla ilgili olarak Allah resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, ‘Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem."

Kamu Otoritesinin Yetkisi Var

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan bu yeni fetvada yer alan hadisin ardından kamu otoritesinin fiyatlara müdahale edilebileceği de belirtildi. Karaborsacıların halkı mağdur ettiği ve mallarda büyük ölçekli fiyat artışları yapıldığı ancak bu duruma kamu otoritesinin müdahale etme yetkisinin olduğu da aktarıldı.

20 Temmuz 2022 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın paylaşmış olduğu bu fetva gündeme henüz bu sabah geldi. Konuyla ilgili tepkiler sürerken bazı vatandaşlar ise bu açıklamaya büyük tepki gösterdi. İslam dini mensubu olmayan çok sayıda vatandaş ise "Biz kötü ekonomiden kimi sorumlu tutacağız?" şeklinde paylaşımlar yaptı.