Derin su korkusu (Talassofobi) nedir?

Derin su korkusu (Talassofobi) nedir?

Derin su korkusu (Talassofobi) nedir?

Derin su korkusu (Talassofobi) nedir? Talassofobi, derin su kütlelerinin yoğun korkusudur. Talasofobisi olan kişiler, derin havuzlar, okyanus veya göller gibi tetikleyici uyaranlara maruz kaldıklarında ani başlangıçlı kaygı yaşarlar.

Talassofobi, belirli bir şeyden mantıksız bir korku olan belirli bir fobidir. Spesifik fobiler, gerçek tehlikeyle orantısız olan ve önemli bir sıkıntıya veya bozulmaya neden olabilen yoğun korku duygularını tetikler.

Talassofobi, genel bir su korkusu olan aquafobi ile aynı şey değildir.

Talassofobi kelimesi, "deniz" anlamına gelen Yunanca thálassa'dan gelir. Genellikle "okyanus korkusu" olarak adlandırılır.

Talassofobi, derin su kütlelerinin yoğun korkusunu içeren özel bir fobidir. Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM-5) bir anksiyete bozukluğu olarak sınıflandırılır.

Talassofobinin Belirtileri

Talassofobi, klostrofobi gibi diğer spesifik fobilerle semptomları paylaşır. Talassofobinin tanımlayıcı özelliği, bu semptomların derin su kütlelerine maruz kalma veya bunlarla ilgili düşüncelerle tetiklenmesidir.

Herkes talasofobiyi farklı şekilde yaşar. Bazı insanlar derin suda yüzerken, teknedeyken veya havuzun dibine dokunamadıklarında panikleyebilirler. Diğerleri sadece okyanusu düşünürken veya derin su resimlerine bakarken korku yaşarlar.

Talassofobi ve diğer spesifik fobilerin belirtileri hem fiziksel hem de duygusal olabilir.

Talassofobinin Fiziksel Belirtileri

 • Titreme ve titreme
 • Terlemek
 • Kuru ağız
 • Artan kalp hızı veya kalp çarpıntısı
 • Hiperventilasyon dahil olmak üzere nefes almada zorluk
 • Göğüs ağrısı
 • Baygın, baş dönmesi veya zayıf hissetmek
 • Mide bulantısı veya mide krampları
 • Titreme
 • Ellerde uyuşma veya karıncalanma

Talassofobinin Duygusal Belirtileri

 • Ani başlayan endişe veya korku
 • Kontrolü kaybetme veya ölme korkusu

Talassofobi, yukarıdaki semptomların bir kısmını veya tamamını indükleyebilen bir panik atağı tetikleyebilir.

Diğer birçok özel fobiyle karşılaştırıldığında, talasofobi tehlikeli olabilir. Boğulma, derin suda panik tepkisi yaşandığında bir risktir.

Panik tepkisinin suyun kendisinden daha tehlikeli olduğunu hatırlamak yardımcı olabilir. Tedavi edilmemiş talasofobiniz olduğunu biliyorsanız, her zaman başka bir kişiyle veya bir cankurtaranın gözü önünde yüzmek de yardımcı olabilir.

Talassofobi Teşhisi

Talassofobi gibi belirli fobiler, birinci basamak sağlayıcınız tarafından teşhis edilebilir. Ayrıca bir psikiyatrist gibi bir ruh sağlığı uzmanından da teşhis alabilirsiniz.

Talassofobiyi teşhis etmek için sağlık uzmanınız size aşağıdakiler gibi sorular sorabilir:

 • özel korku
 • kaçınma davranışları
 • Korkunun kalıcılığı
 • Korkudan kaynaklanan herhangi bir yaşam sınırlaması

Talassofobinin Nedenleri, Tetikleyicileri ve Risk Faktörleri

Spesifik fobilerin nedenleri iyi anlaşılmamıştır. Durumdan duruma farklılık gösterebilirler. Bazı insanlar bilinen bir tetikleyici olmadan talasofobi geliştirebilirken, diğerleri travmatik bir olayın ardından fobi geliştirebilir.

Birçok araştırmacı, belirli fobilerin genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanmaktadır. Bu, genetik olarak belirli bir fobiye yatkın olabileceğiniz anlamına gelir, ancak travmatik bir deneyim yaşamadıkça veya tetikleyici olaylara veya fikirlere maruz kalmadıkça gelişmeyebilir.

Araştırmalar, belirli genlerin belirli belirli fobilerle ilişkili olduğunu gösteriyor, ancak henüz hiçbir çalışma talasofobinin arkasındaki genetiği incelemedi. Bununla birlikte, Darwinci evrim teorisine göre, talasofobi gibi fobilerin genetik bir faktör olduğuna inanılmaktadır.

Talassofobi Tedavileri

Tedavi edilmediği takdirde, talasofobi bir kişinin hayatını büyük ölçüde sınırlayabilir. Talassofobisi olan bir kişi artan kaygı hissedebilir ve arkadaşları ve ailesiyle sahile gitmek, tekne gezintisi yapmak, yüzmek, belirli filmleri izlemek vb. gibi bir zamanlar keyif aldığı etkinliklere katılmayı bırakabilir.

Tedavi her zaman hoş olmasa da, fobiler de oldukça tedavi edilebilir.

Ne yazık ki, belirli bir fobisi olan kişilerin sadece %10-25'i tedavi arar. Belirli bir fobiyi tedavi etmek genellikle korkulan uyaranlarla yüzleşmeyi içerdiğinden, fobisi olan birçok kişi korku nedeniyle tedavi aramaktan kaçınabilir.

Maruziyet Terapisi

Maruz kalma terapisi, deniz korkusu da dahil olmak üzere belirli fobileri tedavi etmek için popüler ve etkili bir seçimdir. Bu tedavi, bir kişiyi korkulan uyaranlara, korku tükenmesine ulaşılana kadar artan yoğunluk seviyelerinde maruz bırakmayı içerir.

Talassofobisi olan biri için bu, deniz fotoğraflarına bakmakla başlayabilir. Daha sonra kişi okyanus veya derin su videoları izleyebilir. Sonunda tedavi, kişiyi okyanusa veya havuza maruz bırakmayı içerecektir.

Kontrollü maruz kalma yoluyla kişi, korkulan uyaranın tehlikeli olmadığını öğrenir. Bu gerçekleştiğinde, bunu daha olumlu sonuçlarla ilişkilendirmeye başlayabilirler.

Hem tek seanslık hem de çok seanslı maruz kalma terapisi, spesifik fobilerin semptomlarını azaltmada etkili olabilir.

İlaç tedavisi

Aşırı durumlarda, belirli fobileri tedavi etmek için ilaç kullanılabilir. Bu genellikle diğer tedavi türlerinin yanında veya belirli durumlar için yapılır. Örneğin, talassofobiniz varsa ve bir teknede olacaksanız, aktivite sırasında semptomlarınızı tedavi etmek için ilaç alabilirsiniz.

Bu amaçla kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

 • Beta blokerler: Bu ilaçlar genellikle titreme ve kalp çarpıntısı gibi anksiyete belirtilerini önlemede yardımcı olur.
 • Sakinleştiriciler: Benzodiazepinler, tetikleyici bir uyaranın varlığında rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu ilaçlar bağımlılık yapabildiğinden, spesifik fobinin uzun süreli tedavisi için önerilmez.