Dede baba anne tanımadığınız akrabalarınızdan miras kalmış olabilir! Birden fazla olabilir tapu kaydınızı sorgulayın

Türkiye'de vatandaşlar şahıslarına ait olan tapu kayıt sorgulamalarını basit ve ücretsiz olarak yapabiliyor. Dede baba anne tanımadığınız akrabalarınızdan miras kalmış olabilir! Birden fazla olabilir tapu kaydınızı sorgulayın

Dede baba anne tanımadığınız akrabalarınızdan miras kalmış olabilir! Birden fazla olabilir tapu kaydınızı sorgulayın

Dede baba anne tanımadığınız akrabalarınızdan miras kalmış olabilir! Birden fazla olabilir tapu kaydınızı sorgulayın - Türkiye'de vatandaşlar şahıslarına ait olan tapu kayıt sorgulamalarını basit ve ücretsiz olarak yapabiliyor. Sadece kişilerin kendileri ile alakalı değil başkalarına ait gayrimenkullerin de sorgulamaları gerçekleştiriliyor. Tapu kayıt işlemlerinde sorgulamaların nasıl yapılacağı ve vatandaşların da bu süreçte sorgulamalar için hangi kurumların hangi uygulamaları, web sitelerini kullanacakları belli oldu. Detaylar ve daha fazlası için Kamu Gündemi'ni takip edin.

E-DEVLET, WEB TAPU UYGULAMALARINDAN MİRAS KAYDI SORGULAMA

Türkiye'de vatandaşlar öncelikli olarak kendilerine kalan gayrimenkul ve tapuları internet üzerinden kolayca sorgulayabilmektedirler. Sorgulama işlemleri e-devlet sistemlerine giriş yapılmasının ardından ya da web tabu uygulamasından kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

TAPU KAYIT SORGULAMA

Tapu kayıt sorgulama işlemleri için öncelikle vatandaşlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri'ne ait olan Web Tabu uygulamalarına girerek giriş sağlamaları gerekmekte. Öncesinde ise web tabu araması yapmaları gerekiyor. Kuruma bağlı resmi sayfalardan bu sayfalara erişim sağlanabilmektedir.

Web Tabu uygulama sayfasına erişim sağlayan kişiler sonrasında sistemlere giriş yapmalıdırlar. Sisteme giriş yapmaları için ise iki seçenek yer alıyor. Öncesinde uygulamaları kullanabilmek için şifre oluşturan kişiler sonrasında T.C kimlik numaraları ve kendi şifreleri ile sisteme hemen girebiliyorlar.

E-DEVLET İLE WEB TABU GİRİŞ

Vatandaşlar kendi şifrelerini henüz oluşturmadı ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-devlet şifreleri ile birlikte Web Tabu uygulamasına giriş yapabiliyor.

Dede baba anne tanımadığınız akrabalarınızdan miras kalmış olabilir! Birden fazla olabilir tapu kaydınızı sorgulayın

Görselde de yer alan WEB Tabu giriş sayfasına erişim sağlayan kişiler "Menü" bölümüne girmeleri gerek ve sonrasında "Taşınmaz İşlemleri" sekmesinden kolayca sorgulama gerçekleştirebilecek.

Açılan ekranda mirasçısı olduğunuz ve de sahip olduğunuz var/ise gayrimenkuller listelenecek. Bu sayfa üzerinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ait olan tüm mülkleri inceleyebilirsiniz.

WEB TABU MİRASÇI KAYDI SORGULAMA

Vatandaşlar bu işlemlerin dışarısında ek bir yeni seçenek ile karşı karşıya kalacak. Bu seçenekte ise vatandaşlar mirasçısı oldukları kişilerden kendilerine kalan gayrimenkulleri görebilecek. Bu alanı kullanabilmek adına ise miras kaldığını düşündüğünüz kişilerin TC kimlik numaralarına girerek sorgulama yapmanız gerekiyor.

Anne baba dede tanımadığınız akrabalardan! Tonla miras kalmış olabilir tapu kaydınızı hemen sorgulayın

BAŞKA BİRİNİN ADINA TAPU KAYDI SORGULANABİLİR Mİ?

Kişiler tarafından araştırılan diğer konular arasında ise tapu kayıt sorgulama yer alıyor. Başkalarının adına tapu kaydı sorgulama çok merak edilen işlemler arasında yer alırken detaylar belli oldu. Bu sorunun cevabı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bildirisini inceleyelim.

Kurum açıklamasında kanunu istisnalar dışında sadece tapu sicilinde hak sahibi olan kişilerin istemde bulunabileceğini bildirdi. Bunun dışında ise tescilden önce hak sahibi olmuş kişiler de hakkın tescili için gerekli belgeleri ibraz ederek bilgi talebinde bulunma hakkına sahipler. Bir örnek vermek gerekirse kendisine dedesinden miras kaldığını düşünen bir kişi veraset ilamı veya veraset belgesi ile kurumdan sorgulama yapabilir.

SONRAKİ HABER