Dar gelirliler için yardım paketi! Kömür yardımı başvuruları açıldı!

Dar gelirli vatandaşlar için devletin yardımları devam ediyor. Kömür yardımı başvurusu yaparak siz de destek alabilirsiniz.

Dar gelirliler için yardım paketi! Kömür yardımı başvuruları açıldı!

Kömür yardımı devletin maddi olanaksızlıklar sebebi ile kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanması durumunda sağlanmaktadır. Kömür ya da yakacak yardımı ile kış ayı boyunca ısınma ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu yardım ücretsiz olmakla beraber, yardımın alınması için başvuru sahibinin birkaç şartı karşılaması beklenmektedir. Kömür yardımı almak için sağlanması gereken şartlar;

 • Kişinin yoksulluk belgesi sahibi olması (Aylık gelir hane bazında 1000 TL’nin altında olmalı)
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması
 • Kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması
 • İkamet ilinin başvuru yapılacak belediye içerisinde yer alması (Belediyelere başvuru yapılması halinde)
 • Herhangi bir vergi borcunun söz konusu olmaması

Halinde kişiler kömür yardımı almak amacı ile başvuru gerçekleştirmektedir.

Kömür Yardımı Veren Kuruluşlar Hangileridir?

Kömür yardımı veren yerler;

 • Sosyal yardım kuruluşları
 • Valilik ve kaymakamlıklar
 • Belediyelerin sosyal yardım merkezleri
 • Yardım vakıfları

Olarak özetlenebilmektedir. Kömür yardımı veren kuruluşlar zaman içerisinde daha fazla olmakla beraber, özellikle kış aylarında Hazine Bakanlığı yardıma ihtiyacı olan hanelere yardım sağlayabilmek amacı ile Türkiye’de yer alan tüm belediyeler ile ortak bir çalışma başlatmış ve özellikle muhtarlara da bu konuda ciddi bir görev düşmüştür. Her mahallede yakacak ve diğer sosyal yardımlara ihtiyaç duyan ailelerin belirlenip bunların muhtarlığa bildirilmesi ve daha sonra ihtiyaç sahiplerine yardım yapılması esas alınmıştır. Bunun dışında hane halkından herhangi birisi de yardım almak amacı ile kömür yardımı yapacak olan kuruluşlara başvuruda bulunabilmektedir.

Kömür Yardımı İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Haber

Belediye kömür yardımı evrakları;

 • Yoksulluk belgesi (Doğrudan e-devlet üzerinden alınabilir)
 • Kömür yardımı için dilekçe
 • Kimlik
 • İkamet belgesi

Arasında yer almaktadır. Kömür yardımı almak için kişinin kendisine en yakın belediyeye giderek ‘Sosyal Yardımlaşma’ birimini bulması gerekmektedir. Daha sonra bu birime elinde olan belgeleri verip sürecin incelenmesi için beklemeye girebilir. Belediyeler doğrudan sosyal yardım merkezleri aracılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştığı için yardımın kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili bilgileri E devlet üzerinden yalnızca birkaç dakika içerisinde öğrenmeniz mümkündür. Kömür yardımı almak isteyenler doğrudan belediyeleri ziyaret ederek bu yardımı almak için başvurabilmektedir.

Ne Kadar Kömür Yardımı Alabilirim?

Kömür yardımı miktarı tamamen yaşadığınız il ve ilçeye göre değişebilmektedir. Yardımlar tek seferde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’nın süreç için bütçe ayırması ile gerçekleştiğinden illere göre talepler değişiklik göstermektedir. Talep gören illerin durumuna göre gönderim sağlanır ve il bazında eşit bir biçimde dağıtım yapılmaktadır. Kömür yardımının kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili bilgi almak için doğrudan E devlet sistemini kullanabilirsiniz.

 • Bu işlem için www.turkiye.gov adresine giriş yapılır.
 • Sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümüne giriş yapılır
 • Buradan yapmış olduğunuz başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Kömür yardımının ne kadar olacağı da yine burada kullanıcı sözleşmesinin hemen ardından gösterilmektedir.

Kömür Yardımı İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı için internet başvurusu yapılamamaktadır. Doğrudan belediyelere yapılan başvurular sonucunda kişinin hanesine yakacak yardımı alıp alamayacağına dair sonuç verilmektedir. Hane içerisinden yalnızca bir kişi kömür yardımı için belediyelere başvuru yapabilir. Aynı hane içerisinde bir başvuru bulunuyorsa ikinci başvuru dikkate alınmamaktadır. Kömür yardımı almak için başvuru adımları bunları kapsamaktadır. Bunun dışında çeşitli yardım vakıfları da başvuru sonucunda hanelere yakacak yardımı verebilmektedir. Bu vakıfları internet üzerinden bulabileceğiniz gibi, bağlı bulunduğunuz herhangi bir dernek de yakacak yardımı sağlayabilmektedir. Devlet her yıl 1 on kadar kömürü yakacak olarak yardım maksatlı sağlamaktadır.

SONRAKİ HABER