Dar gelirli ve asgari ücretliye 240 taksitli ucuz konut! Bakanlık açıkladı ucuz sosyal konut projesi başladı

Türkiye'de yeni yıl ile birlikte yükselişe geçen konut fiyatlarının ardından ülkede yeni bir kriz olarak barınma krizi boy göstermişti. Dar gelirli ve asgari ücretliye 240 taksitli ucuz konut! Bakanlık açıkladı ucuz sosyal konut projesi başladı

Dar gelirli ve asgari ücretliye 240 taksitli ucuz konut! Bakanlık açıkladı ucuz sosyal konut projesi başladı

Dar gelirli ve asgari ücretliye 240 taksitli ucuz konut! Bakanlık açıkladı ucuz sosyal konut projesi başladı - Türkiye'de yeni yıl ile birlikte yükselişe geçen konut fiyatlarının ardından ülkede yeni bir kriz olarak barınma krizi boy göstermişti. Özellikle çevre ülkelerden gelen mülteci sayısının artması ile birlikte İstanbul'da boy gösteren konut krizinde ev fiyatları her geçen gün yükselişe geçmişti. Hükümet ise bu noktada attığı adım ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşlara 240 taksitli ucuz konut müjdesini verdi. Buna göre ise yakın zamanda detayları belli olacak olan bu sosyal konut projesine dair detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Konut fiyatlarında yaşanan artışlar, vatandaşların ev sahibi olma imkanlarını neredeyse yarı yarıya düşürdü. Buna göre ise hükümet kanadından bu konu ile ilgili düzenlemelerin geleceği açıklanmıştı. Son edinilen bilgilere göre ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sosyal konut müjdesi için ilk detayları kamuoyu ile paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak olan bu yeni müjde ile birlikte artık vatandaşlar ev sahibi olma hayallerine biraz daha yaklaşabilecek.

MURAT KURUM "HAZIRLIKLRA BİTMEK ÜZERE"

Dar gelirli aileler için yapılacak olan bu sosyal konut projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat kurum açıklamalara yer verdi.

“Hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Tüm planlamalarımızı yaptık ve Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başlayacağız. Bu kapsamda 81 ilimizin 81’inde de sosyal konut projesi yapacağız. Bu sosyal konut projesi ile vatandaşlarımızın TOKİ üzerinden kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayacağız. Yapacağımız bu proje ile hiç evi olmayan, dar gelirli vatandaşlarımız tıpkı aidat öder gibi aylık ödeme yaparak ev sahibi olma imkanına sahip olacaklar. Projeye ilk olarak konut sorununun yaşandığı büyükşehirlerde başlayacağız ve zamanla Türkiye’nin tamamına yayacağız. Vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılayacak bu projeyi olabilecek en kısa sürede tamamlayacağız. 240 ay vade ile yapılacak olan bu konut satışlarında ev sahiplerini kura ile belirleyecek adaletsizlik yapılmasına imkan tanımayacağız. Sosyal konut projemiz ile beraber alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olabilecekler. Bu çerçevede gençlerimiz emekli vatandaşlarımız, şehit ve gazi ailelerimiz kendilerine ayrılan kontenjan dahilinde ev satın alma imkanını bulacaklar. Ayrıca ev yaptırmak isteyen ama arazi sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza yönelik de arazi satışlarımız olacak. TOKİ üzerinden belirli şartlarda ucuz arazi satışı da yapacağız.” şeklinde konuştu.

Asgari ücretli çalışanların da satın alabileceği şartlarda ucuz konut üretip vatandaşı ev sahibi yapacağını açıklayan Murat Kurum açıklamalarına şu sözlerle devam etti.

Sosyal konut projesi kapsamında inşa edeceğimiz konutlarla tüm şehirlerde canlı, yaşayan yaşam alanları oluşturacağız. Buna dair tüm detayları planlıyoruz. Projemizde hayata yeni atılan gençlerimizi de düşünüyoruz. Onlar için belirli bir kontenjan ayıracağız ve o konutlar sadece gençlerimize satılacak. Asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın dahi satın alabileceği şartlarda ucuz konut üretip vatandaşımızı ev sahibi yapacağız.”