Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjdelemişti! Kabul Edildi, Maaşlara Zam Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen muhtar maaşlarına zammı da içeren yasa teklifi TBMM'de kabul edildi. Maaşlara ne kadar zam yapılacağı da netleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjdelemişti! Kabul Edildi, Maaşlara Zam Geliyor

Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmamasını da kapsayan Vergi ve Ekonomi Paketi yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Muhtarlar toplantısında düzenlemeye ilişkin müjde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmişti. Kanun teklifi içerisinde kurumlar vergisinin %25'e çıkarılmasını içeren madde de yer aldı.

MAAŞ ZAMMI MÜJDESİNİ ERDOĞAN VERMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ocak ayında muhtar maaşlarına yapılacak zammın müjdesini vermişti. Erdoğan zamma ilişkin açıklamasında: "Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız değerlendirme sonunda muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine, yani 4 bin 250 liraya yükseltme kararı aldık." ifadelerini kullanmıştı.

Kabul edilen Yeni Ekonomi Paketi ile muhtarlar, 14.750 gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucunda elde edilen miktarda verilen net tutar asgari ücretin altında kaldığında aradaki farkı herhangi bir vergi ve kesinti olmadan alacaklar.

İlk 6 aylık dönemde muhtar maaşları, net asgari ücretin 780,59 TL altında kalıyor. Yapılan düzenleme sayesinde aradaki bu kayıp telafi edilecek. Muhtar maaşları yasa teklifinin kabul edilmesi ile 4.253 TL 40 kuruşa çıktı.

Kabul edilen yasa teklifinde ayrıca faizsiz konut mağduriyetlerine de çözüm getirilecek. Tasfiye edilen şirketlerin alacaklıları, izinli firmalar ile yollarına devam edebilecekler. Vergi kaçakçılığı cezasında uygulanan 5 yıllık süre 8 yıla çıkarıldı.

SONRAKİ HABER