Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimizin sıkıntılarını istismar edenler 5 yıldızlı kral dairesinde halkçılık oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Kayseri'de FEMAŞ Metal Sanayii'nin ankastre fırın açılış töreninde bulundu. Önemli söylemlere yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimizin sıkıntılarını istismar edenler 5 yıldızlı kral dairesinde halkçılık oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de FEMAŞ Metal Sanayii açılışında yer aldı. Önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan ilk olarak sözlerine "Enflasyonun üzerinde artışlar yaptık. Gelişmeleri göz önünde tutarak memur ve emekli maaşlarıyla birlikte asgari ücreti yeniden düzenledik. Asgari ücreti net 5 bin 500 olarak düzenledik. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız. Vatandaşımızdan sabır bekliyorum" ifadeleri ile başladı ve şöyle devam etti;

''Böylece tek bir törenle toplam yatırım bedeli 30 milyar liraya ulaşan proje, eser ve yatırımı Kayseri'nin hizmetine sunmuş olacağız. Bunun yanında şehrimize ulaşımda çağ atlatacak. Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren hattı projesinin de temelini atacağız. Ben sizin gadanızı alırım. Hızlı Tren Hattımızın yatırım tutarı da 24 milyar liradır. Açılışını ve temel atma törenini gerçekleştireceğimiz toplam 54 milyar liralık yatırımların Kayseri'mize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserleri şehrimize kazandıran kurumlarımız ile işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum.

Dünyamız son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntılarndan birini yaşıyor. Koronavirüs salgını ile başlayan kriz Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren çatışmalar ile daha da derinleşti. Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki aşırı artışın tetiklediği küresel enflasyon insanlığın öncelikli meselelerinden biri haline geldi. Bugün Amerika'dan Almanya'ya gelişmiş ülkelerin tamamı enflasyonun yanı sıra sağlık, enerji, gıda ve istihdam gibi sorunlarla boğuşuyor. Bu ülkelerin hemen hepsinde enflasyon oranları son 40-50 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dünya'nın geri kalanını sömürerek kendilerine bir refah ve güvenlik düzeni kuranlar ilk defa hayatın ve ekonominin gerçekleri ile yüzleşmeye başladı. Salgın günlerinde vatandaşlarını adeta ölüme terk edenler bugün giderek ağırlaşan hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında aynı çaresizliği aynı kayıtsızlığı sergiliyor.

Bize senelerdir örnek gösterilen devletlerin küresel tehditler karşısında nasıl bocaladıklarını rüzgarın önündeki yaprak misali nasıl sağa sola savruldukların hep beraber görüyoruz. Küresel ekonomide yaşanan bu fırtınadan malesef biz de ister istemez etkileniyoruz. Döviz kurunda ve enflasyonda görülen tırmanma bu etkilerin başında geliyor. Bu menfi gelişmelerin insanımızın günlük hayatında yol açtığı olumsuzlukları gayet iyi biliyoruz. Bir kısmı küresel dalgalanmalardan, bir kısmı bölgesel gerilimlerden, bir kısmı da içimizdeki tamahkarlardan kaynaklanan bu tabloyu düzeltmek için samimiyetle çalışıyoruz çabalıyoruz. Milletimizin sıkıntılarının istismarını yapmaktan başka bir iş bilmeyenler 5 yıldızlı lüks otellerin kral dairelerinde halkçılık oynarken, biz milletimizin derdine derman olacak tedbirler geliştiriyoruz.

Salgın dönemin önceliğimizi insanımızın sağlığı ile birlikte işini de kurmasına verdik. Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadık. Her kesimden insanımıza geniş bir yelpazede verdiğimiz destek ve teşviklerle ekonominin çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. İşçisinden işverenine kadar her kesimden insanımızın yanında olarak hiç kimseyi muanmete muhtaç etmedik. Bugünde ekonomi politikalarımızı ve sosyal desteklerimizi bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz.'' ifadelerini kullandı.