Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis Grup Toplantısında Konuştu: Maaşlara Yeni Zam Sinyali, Dolar ve Enflasyon Açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Temmuz'da çalışanlara yeni zam mı gelecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis Grup Toplantısında Konuştu: Maaşlara Yeni Zam Sinyali, Dolar ve Enflasyon Açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalara değindi. İşte o konuşmadan satırbaşları:

STOKÇULUĞA CEZA ARTIRIMI

Stokçuluğa ceza artırımına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan karara değinen Erdoğan: "Yeni yılla birlikte ülkemize ve milletimize hizmetlerimize Meclis çatısı altında sürdüreceğimiz bir döneme girdik. Stokçuluğa ceza artırımını içeren paket kabul edilmişti. Bu haftada bireysel emeklilikte devlet katkısının artırılması, BOTAŞ'ın kademeli satış fiyatı uygulayabilmesini, emekli aylıklarının sınırının en az 2 bin 500 lira olmasının, kurumlar vergisinin yüzde 19'a düşürülmesini, toplu sözleşmelerin artış oranının yüzde 7,5 olarak uygulanmasını yerine getirebilmemizi sağlayacak çok sayıda değişiklik teklifi görüşülerek kanunlaşacak. Komisyon çalışmaları da sürecek." dedi.

SALGIN SÜRECİ

"Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere koronavirüs karşısında bocalarken Türkiye hayata geçirdiği süratli ve etkin tedbirlerle kendini korumaya almıştır. Salgın döneminde son derece başarılı bir süreç yönettik.

Salgın süreci küresel ekonominin 2008 finans kriziyle zaten bozulmuş dengelerini daha sert bir şekilde alt üst etmiştir. Yaşanan sarsıntılar enerji ve gıda başta olmak üzere fiyatların yükselmesinden enflasyona kadar pek çok soruna yol açmıştır."

KİMSEYİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Türkiye'nin enflasyonun yanı sıra döviz kuruyla da boğuşmasına değinen Erdoğan: "Ülkemizdeki enflasyon artışı diğer ülkelere göre aşağıda kalmıştır. En kısa sürede bu şişkinliği ortadan kaldıracağız. Asgari ücreti yüzde 50 artırarak, memur ve emekli maaşlarını yüzde 26, yüzde 31 oranında yükselterek kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz." dedi.

YENİ ZAM SİNYALİ

Enflasyona değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanlara maaş zammı müjdesi verdi. "Önümüzdeki temmuz ayında enflasyona ve şartlara bakarak çalışanlarımızın durumunu yeniden değerlendireceğiz." açıklamasını yaptı.

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİNDEKİ ARTIŞ TAVANI SINIRLANDI

Milleti korumak için her alanda ciddi tedbirler alındığını söyleyen Erdoğan, özel okul ücretlerindeki artış tavanının da yüzde ile sınırlandığını söyledi.