Cumhurbaşkanı Erdoğan: Demokrasi de İktidar kadar muhalefetin kalitesi de önemli

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Kayseri'de bulunarak toplu açılış törenine katıldı. Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren hattı temeli atıldı. 105 eseri Kayseri halkına kazandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Demokrasi de İktidar kadar muhalefetin kalitesi de önemli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'ye kazandırılan 105 eser hakkında konuştu. Kayseri halkı ile bir araya gelerek şu ifadelere yer verdi;

''Hepinizi en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Kayseri'yi özlemişiz. Gördüğüm kadarıyla Kayseri'de bizi özlemiş. Bizleri bugün burda sağlıkla, huzurla, esenlikle, güvenle bir araya getiren Rabbi'me hamd ediyorum. Kayseri'ye gelirken eli boş gelmek olmaz. Bugün hem yapımı tamamlanan hem de yeni yatırımların temelini atacağız. Açılışını yapacağımız eserlerin güncel yatırım tutarı 30 milyar liraya yakın. Temelini atacağımız yatırımların toplam tutarı da 24 milyar lirayı buluyor. Sadece bugün Kayseri'ye yaklaşık 54 milyar liralık müjdeyle geldik. Artık giderkende sucuğumuz, pastırmamızı, çemenimizi, mantımızı eksik etmezsiniz herhalde. Kayseri'mizin sanayisi, ticareti, Erciyesi ile kendisine yeni kazanç kapıları açacağından şüphe duymuyorum. Kayseri bugüne kadar bize açık ara destek vermiştir. Bizde Kayseri'ye şükran borcumuzu getirdiğimiz hizmetler ile ödemeye çalışıyoruz. Bu şehre yapılan her projenin bizzat takipçisi oldum. Talimatlarını verdim. Neticelenmesini sağladım. Kayseri'ye söz veripte yerine getirmediğimiz hiçbir iş yoktur. Eksiklerini de bugün ki açılış ve temel atma törenleri ile tamamlıyoruz.

Bundan 19 yıl önce attığımız o temeller, birileri yine bıyık altından gülmüş bu kadar sayı da fabrikanın yapılamayacağını iddia etmişti. Temelini attığımız o, 130 fabrikanın tamamı bügun hizmette olduğu gibi üzerine yüzlercesini yaptık. Bugün resmi açılışını yapacağımız eserler arasında eğitimde anaokulunda-ilkokuluna ortaokuldan-liseye kadar her seviyede 323 derslik, spor salonu ve yüz yataklı pansiyon yer alıyor. Ayrıca üniversitelerimizin tamamlanan yatırımlarını hizmete açıyoruz. Sağlıkta 75 yataklı Bünyan, 150 yataklı Develi, 10 yataklı Sarız, 75 yataklı Yahyalı ilçe hastanelerimiz ile birlikte Aile Sağlığı Hizmetleri hizmete girdi. Sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetin karşısında olduğumuzu tekrarlayarak Develi'li Doktor Ekrem Karakaya kardeşimiz bir kez daha yad ediyorum.

TOKİ Karpuzatan 535 konutun, Süksünde de 108 konutu, Tomarzasa 270 konutu, Erkilet de 228 işyeri altyapı çalışmaları ile hizmete getirdik. Diyanet İşleri Başkanlığımız çeşitli ilçelerimizdeki Camii, Kuran Kursu yatırımları bitirildi. Orta Anadolu Kalkınma Ajansının desteklediği 8 ayrı proje tamalandı. Kayseri Gar binası restore edildi. Anafartalar Hehir Hastanesi Mobilya Kent Tranvay hattı inşasını bitirdik. Kayseri-Kırşehir Otoyol bağlantı yol yapımı nihayete erdirdik. İki milyar lirayı bulan kamu yatırımlarını resmen hizmete açıyor şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.'' ifadelerini kullandı.