Çocuğu uzakta okuyanlara kötü haber: Okul servis ücretlerine yüzde 40 zam!

Çocuğu evinden uzak bir okulda ailelere kötü haber bu sabah geldi. Okul servis ücretlerine yeni dönemde yüzde 40 zam geleceği açıklandı. İşte detaylar...

Çocuğu uzakta okuyanlara kötü haber: Okul servis ücretlerine yüzde 40 zam!

Bu sabah yapılan açıklama ile birlikte yeni okul döneminde servis ücretlerine zam yapılacağı öğrenildi. Geçen okul döneminden bu yana akaryakıta gelen zamlar ve ekonomik diğer zamlardan dolayı gelen bu zam pek çok kişi tarafından beklenmeteydi. Yine de yüzde 40 boyutunda bir zam gelmesi pek çok vatandaş tarafından fazla görülerek, çocuklarını nasıl okula gönderecekleri gibi konularda endişelenmeye başladı.

SERVİS ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Gelecek olan bu zam ile birlikte yeni fiyatların nasıl olacağı gibi konular oldukça merak edildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Esnaf Odası Başkanı Günhar Sınar, bu ay sonunda yeni fiyatların belli olacağını açıkladı. Tam anlamıyle net bir fiyat veremediklerini dile getiren Sınar'ın açıklamaları şu şekildeydi; "Ekonomik koşulları göz önüne aldığımızda bu yıl da zam gelecek ama ne kadar yapılacağı konusunda bir şey söyleyemiyoruz."

EN BÜYÜK GİDER MAZOT

Fiyatların artışında en büyük rol oynayan giderin mazot olduğunu ifade eden Sınar, Tüm bunların yanı sıra servis şoförlerinin ve araçların bakımı gibi diğer giderler ile birleştirildiğinde fiyatların artmasının normal olduğunu fakat asgari düzeyde tutacaklarını dile getirdi; "Bizim en büyük gider kalemimiz mazot. Daha sonra ise şoför ücretleri, yedek parça, servis bakımları geliyor. Biz yine de halkımızı üzmeyecek bir güncelleme açıklamak istiyoruz. Zammı asgari düzeyde yansıtacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın"

FİYATLARA REHBER ÜCRETİ DE EKLENİYOR

Fiyatardaki hesaplamanın peşin ödeme durumunda fiyat artışı ve etüt günlerinde kullanılan servis ücretlerinde fiyatlara zam gelebileceğini Sınar şu sözler ile ifade etti; "Şu anda servislerimiz haftada 5 gün olarak hizmet veriyor. Yıllık ücretler 8,5 ay olarak hesaplanıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim gerçekleşiyor. Ayrıca bu ücretlere ek, ilkokul ve ortaokullarda rehber personel var. Bu fiyatlara yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. Etüt için kullanılan servislerde, fiyatlara yüzde 30 daha ekleniyor"